Teraz jest Cz 24 paź, 2019 06:17

Strefa czasowa: UTC + 1

Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz 20 lis, 2008 13:15 

Model:: SX4 sedan
W wielu krajach obowiazuje w zimie na niektorych odcinkach (badz w calosci) jazda z oponami zimowymi. Jesli samochod ich nie ma - mandat. A jak wyglada sprawa, jesli auto jest wyposazone w opony wielosezonowe (caloroczne)? Czy bedzie to w zgodzie z przepisami nakazujacymi jazde z oponami zimowymi (przeciez caloroczne spelniaja te funkcje, mimo, iz ich walory nie sa takie korzystne)?

Adr

Ostatnio edytowano Cz 20 lis, 2008 13:16 przez Adr, łącznie edytowano 1 raz

Adr

PostNapisane: Cz 20 lis, 2008 17:06 

Z takiego zalozenia wychodze, ale w obostrzeniach przpisow nie mowi sie, ze dopuszczone sa zimowe badz caloroczne. Jest tam mowa tylko o zimowych. Czym sie podpierasz w swoim osadzie (jakies konkretne przepisy, czy tylko zaslyszana opinia)?
Adr

Adr

PostNapisane: Cz 20 lis, 2008 17:31 

Ja nie moge podwazyc tego logicznego wywodu, bo jestem tego samego zdania, ale interesuje mnie, jaka jest oficjalna wykladnia. Np. u nas w PL, w okolicach Zakopanego sa odcinki, ktore wolno pokonac tylko zimowkami. Opony caloroczne sa w produkcji od wielu lat. Dlaczego nigdzie w informacjach nie bierze sie tego pod uwage, polaryzujac tylko: zmimowe-letnie. Chodzi mi o to, czy jesli bede mial zalozone np. caloroczne, to czy nie trafi sie jakis mniej lotny stroz prawa i nie powie mi, ze tu jest napisane: zimowe, a te nie sa zimowe...
Moze niepotrzebnie stwarzam sobie problem, ale chcialbym wiedziec na 100 proc., czy prawo bedzie wtedy po stronie osoby posiadajacej ogumienie caloroczne.
Adr

Adr

PostNapisane: Cz 20 lis, 2008 17:31 
Współzałożyciel Stowarzyszenia

Model:: KZJ95 2" AT
Kiedyś była dyrektywa Unijna dotycząca oznaczenia opon i ich przeznaczenia, dlatego nadal wiele opon ma oznaczenie S (snow), ale jak to często bywa troche czasu mineło i obecnie pojawiły się oznaczenia inne (gwiazdka). Jednak ich nie ma w odrębnych przepisach, dlatego problem raczej może być, gdy będzie wypadek i policja bedzie dociekać co i dlaczego.

było Suzuki, jest Toyota
:-D

PostNapisane: Cz 20 lis, 2008 17:33 

No tak, ale jesli na oponie calorocznej mam gwiazdke, sniezynke, czy inne oznaczenie, ktore informuje, ze jest to ogumienie przeznaczone TAKZE na zime, to jak to bedzie?
Adr

Adr

PostNapisane: Cz 20 lis, 2008 18:13 

Model:: KZJ95 2" AT
Cytuj:
O ile znam przepisy to na pewno opona zimowa została odpowiednio w przepisach określona, czyli bieżnik o takiej a nie innej głębokości itd

Tu się nie zgodzę, ja mam bieżnik jakich mało, a w zimie się kiepsko jeździ - no chyba że mam mega zimowego MTeka ;)

było Suzuki, jest Toyota
:-D

PostNapisane: Cz 20 lis, 2008 18:53 

Chronos: ja tez mysle, ze to nie tylko rzecz w biezniku i ksztalcie kostki, ale w szerokosci rowkow-lameli, mieszance gumowej, itd.
Ale to sie dzieje: w wielu krajach policjant zerka na bok opony i odczytuje, czy jest przeznaczona do jazdy zimowej, czy nie. Sek w tym, czy jak zobaczy obok gwiazdki sloneczko, to nie bedzie krecil nosem. A ze mierzy miernikiem grubosc bieznika - to oczywiste, ze ma takie prawo. I to niezaleznie od tego, czy jest lato, czy zima.

Adr

Adr

PostNapisane: Cz 20 lis, 2008 22:31 

Model:: jimny jlx suza sioux
chronos napisał(a):
No dobrze, ale Ty ciągle wracasz do tego samego tematu

Do interpretacji przepisu przez Policję a na to nie ma mocnych zwłaszcza za granicą

Chyba ważniejsze jest aby nie były łyse, przecież na slikach nikt zimą nie jeździ :!:

PostNapisane: Pt 21 lis, 2008 09:23 

Chronos: :) rzeczywiscie, jak zdarta plyta: pytam w kolko o to samo. Bo moze jest ktos na naszym Forum, kto mial moze takie doswiadczenia i powie jak to jest. Albo ktos zna wykladnie. Naturalnie, ze moge wyslac pismo do KG Policji i czekac do konca swiata na odpowiedz. Albo do ambasady Czech, Austrii i innych i przypuszczam efekt moglby byc podobny. A mam zaufanie do osob, ktore Tu sa, dlatego Tu skierowalem swoje watpliwosci.

Peter: tak, ale jesli np. w Norwegii wjedziesz na droge z nakazem jazdy z oponami zimowymi, a bedziesz mial nowiusienkie letnie, to i tak dostaniesz mandat/ostrzezenie i zawroca Cie (jesli dot. gorskiej drogi) albo wezwa lawete.

Adr

Adr

PostNapisane: Śr 26 lis, 2008 19:47 

Model:: SX
Czechy- jeśli jest wymóg zimówek to zimówki inaczej "pokuta" i dalsze problemy wynikające z braku odpowiedniego ogumienia , mam na myśli co dalej zadecyduje czeski policjant. Z praktyki wiem , że skrupulatnie stosują się do przepisów .

PostNapisane: Wt 09 gru, 2008 22:34 
Klubowicz KSP

Model:: GV 2.o 5MT
Tu znajdziecie informacje na ten temat
http://www.carfocus.pl/auto,3254,uwaga- ... owych.html

Pozdrawiam były
Administrator Forum

http://www.klubsuzuki.pl

PostNapisane: Wt 09 gru, 2008 22:40 

Model:: <-Baleno 1.8, ->Astra H
Nadal jednak nie widze wytlumaczenia... Czy caloroczne nie spelniaja tych norm, skoro mam narysowana sniezke oraz dopiske m(ud) +s(now) :zly:

Suzuki Baleno 1.8 - niepozorne i zadziorne :diabel2:
"Każdy problem ma rozwiązanie - skoro nie ma rozwiązania, to nie ma problemu" :okulary:

PostNapisane: Śr 10 gru, 2008 09:28 

Otoz to, dalej nic nie wspomina sie o oponach calorocznych, ktore - na zdrowy rozum - powinny byc brane pod uwage jako zimowe i letnie jednoczesnie. Ale logiczne rozumowanie nie musi isc w parze z wymaganiami kodeksu/policjantow w roznych krajach. Stad nadal pozostaje aktualne pytanie: Czy wielosezonowe opony wystarcza, by byc w zgodzie z przepisami Czech, Austrii, itd...
Adr

Adr

PostNapisane: So 20 gru, 2008 14:22 

Model:: <-Baleno 1.8, ->Astra H
W nowym AŚ jest taki tekst - "W Polsce nakaz jazdy na zimowkach jest dopiero w odleglych planach, w innych krajach juz takie przepisy obowiazuja. Bez zimowek (lub opon calorocznych) nie pojezdzimy m.in.: w Austrii, Niemczech, Estonii, Finlandii, na Litwie, Łotwie i Słowacji". Ale zadna prawna regulacja to nie jest, ale cos chyba wiedza pismaki z AŚ :)

Suzuki Baleno 1.8 - niepozorne i zadziorne :diabel2:
"Każdy problem ma rozwiązanie - skoro nie ma rozwiązania, to nie ma problemu" :okulary:

PostNapisane: N 21 gru, 2008 06:56 

Czytalem ten tekst i zwrocilem na to uwage. Az dziwne, ze do tej pory nie zajeli sie tym tematem szerzej (czy caloroczne sa honorowane na rowni z zimowkami).
Adr

Adr

PostNapisane: Śr 11 wrz, 2019 10:57 
Ja uważam, że tak. Co Wy myślicie?

Jestem z Wrocławia i uwielbiam to miasto. Jest dla mnie inspiracją i czuję się tu jak w domu.
Czy Wy kiedyś pisaliście wiersze o swoim mieście? Ciekawi mnie ujęcie bliskich miejsc w poezji. Ciekawią mnie sposoby wyrazu i środki jakich używacie?

Strefa czasowa: UTC + 1