Teraz jest So 24 lut, 2018 17:19

Strefa czasowa: UTC + 1

Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So 13 mar, 2010 22:46 

Model:: BALENO GS 1.3 1999r, WAGON R+ 1.0 1999R
W moim niebieskim leno fabrycznie nie było elektrycznych lusterek. Strasznie mnie to wkurzało bo żeby przestawić ustawienie lusterka trzeba było wyjść z auta, w leno w takiej wersji nie ma nawet dżojstika manualnego w trójkącikach od wewnętrznej strony kabiny... Postanowiłem zatem jakoś temu zaradzić.

Do tego celu potrzebne nam będą:

2szt mechanizmów sterowania lusterkami:

Obrazek

2szt wiązek kabli na lewą i prawą stronę koniecznie z kostkami:

Obrazek

Przełącznik żeby tym wszystkim sterować i trochę cierpliwości

Po pierwsze zdiagnozowałem instalację. Okazało się że nie ma kabli w drzwiach, ale za to jest w kabinie. Kostki które dołaczone są do wtyków wiązki elektrycznych lusterek wygladają tak:

ObrazekObrazek

I należy ich szukać pod deską rozdzielczą mniej więcej tu:

ObrazekObrazek

Dla lusterka prawego kabel łatwo można zobaczyć odkręcając schowek. Po lewej stronie kabelki do wiązki lusterek mają kolor zielony X2 i biały X1, po prawej natomiast są szare X2 i biały X1.

Zakupiłem zatem na szrocie lusterka elektryczne, a raczej połamane lusterka, bo chodziło mi o same mechanizmy, więc je wymontowałem i włożyłem mechanizmy w oprawy lusterka w którym teraz będą pracować. Oprawy bez lustra i bez mechanizmu wyglądają tak:

Obrazek

Teraz przewlekamy kabelki zakończone kostką w nowym lusterku. Kabelki te demontujemy z połamanego lusterka ze szrota:

ObrazekObrazek

Tak przygotowane lusterka wkręcamy do drzwi

Teraz rozbieramy osłonkę (element lakierowany w kolorze auta) i wkładamy mechanizm wklejając go dookoła silikonem na ciepło:

Obrazek

Podpinamy przełącznik pod zieloną kostkę która wpięta jest w zaślepkę. Zaślepkę wyjmujemy a na jej miejsce wciskamy przełącznik:

Obrazek

Nadeszła pora na zajęcie się drzwiami. Najpierw jednak zajmujemy się wiązką kabli ze szrota. Musimy z tej wiązki wydobyć tylko to co potrzebujemy czyli przewody oznaczone kolorami:

Obrazek

i zakończone po obu stronach kostkami. Szersza biała kostka znajduje się od strony lusterka, a ta druga mniejsza ma być w kabinie pod deską rozdzielczą:

Obrazek

Całość wyglądać musi tak:

Obrazek

Teraz najtrudniejsza część zadania. Trzeba bowiem przedostać kostkę z kablami przez peszel gumowy łączący kabinę z drzwiami.

Obrazek

Najlepiej zrobić to tak, że do peszla wlewamy obficie coś w rodzaju WD-40 i prześlizgujemy się z kostką od dołu do góry. Ale jak z tym się uporamy to podłączamy kable wewnątrz kabiny i po przekręcaniu stacyjki sprawdzamy czy działa. Jeśli wszystko jest ok to smarujemy mechanizm i zakładamy lusterko. Z tyłu wygląda tak:

Obrazek

Trzyma się na plastikowej kulce i żeby je wyjąc trzeba trochę siły, więc najlepiej przed operacją lusterko całe zdemontować i czymś podważyć.

Trochę to wygląda zawile ale to proste zadanie. Jeśli mamy nie pocięte kable to wszystko da się zrobić. Mam nadzieję że wszystko jest zrozumiałe. Pozdrawiam

Na koniec koszta:

2szt połamanych lusterek po 20 zł szt
kable ok 10 zł za 2 szt
trochę paliwa na dojazd na szrot
jeden wieczór spędzony w garażu

Ostatnio edytowano So 13 mar, 2010 22:52 przez banan1122, łącznie edytowano 1 raz

MICHAŁ (BANAN)

PostNapisane: So 13 mar, 2010 23:44 

Model:: Zafira, Astra
banan1122 napisał(a):
bo żeby przestawić ustawienie lusterka trzeba było wyjść z auta

Hmmm bylem pewien ze bez elektryki byly wajchy w srodku :/

Sprzedam sporo części do Baleno 3d '96

PostNapisane: So 13 mar, 2010 23:49 

Model:: BALENO GS 1.3 1999r, WAGON R+ 1.0 1999R
no niestety nie ma nic...

MICHAŁ (BANAN)

Strefa czasowa: UTC + 1