Teraz jest N 18 lis, 2018 09:26

Strefa czasowa: UTC + 1

Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt 16 cze, 2009 00:04 

Model:: Citroen C5 :P
Cóż, przyszedł czas na moje siedzenia przednie oraz boczki. Z tyłu mam zupelnie inną kanapę w kolerze popielatym, która bardzo mi sie podoba, ale z przodu boczki i srodkowa część tapicerki siedzeń odstrasza swoim kolorem :|
Postanowiłe to zmienić :)
Potrzebne są.
1. Tkanina która sobie wybierzemy :) oczywiście najlepiej tapicerska. Ja wybrałem tkaninę typu flausz, nadająca się głównie na odziez wierzchnią. jest bardzo gruba i wytrzymała na przetarcia.
Obrazek
2. maszyna do szycia, najlepiej przemysłowa. Wystarszy zwykla stębnówka.
3. Nożyce krawieckie, mydełko krawieckie, nitka z igłą.
4. Sróbokret krzyzakowy, klucze 10 i 12, 2x kombinerki
5. lutownica (gruba i duża najlepiej :D )
6. 500 ml butaprenu + pędzelek
7. cały dzień wolnego czasu
8. wskazany sześciopak leszka pilsa, tudzież inny trunek lekko motywujący :D
9. najwazniejsze - towarzysz, bo co dwie glowy to nie jedna :)

jeśli myślicie, że zdjecie tapicerki z siedzenia jest sprawą prosta, to jesteście w baaardzo duzym błędzie.
zaczynamy od rozpiecia zamka błyskawicznego na tyle.
Obrazek
Na dole pozostaja do wypiecia za pomoca kombinerek miedziane obraczki spinąjce dwa elementy tapicerki:
Obrazek
zwisajacy tylny plat przeciskamy przez dziure pod zagłówkiem do przodu:
Obrazek
no i górę mogło by się wydawać, ze mamy załatwioną. Możemy zacząć ja od dołu zwijac ku górze. W połowie oparcia tapicerka drutami przymocowana jest do pianki wewnątrz siedzenia. nalezy powypinać miedziane oczka, podobie jak z tyłu u dolu:
Obrazek Obrazek
potem powinno iść juz łatwo i naszym oczom ukazuje sie golutkie oparcie:
Obrazek

POzostało siedzisko. Byłem przekonany, że pójdzie banalnie, niestety :|
Trzeba było wykrecić cały fotel. Do tego celu potrzebujemy klucz 12. z przodu dwie sróby, na tyle trzy i fotel leciutko wychodzi :)
najpier odkrecamy oparcie, bedzie potemłatwiej rozebrac reszte. Opracie trzymaja dwie śróby 12 i jedna na krzyzak.
Obrazek
zabieramy za rozmontowanie mechanizmu przesuwajacego siedzenie przód - tył. Niestety tapicerka w procesie produkcji została naciagnieta na gąbkę, a dopiero po tym fakcie została zmontowana reszta osprzetu. odkrecamy dwie śróby krzyzkaiem trzymajace plastikową osłone mechanizmu dzwigni pochylania oparcia. niestety ta osłona całkiem na m nie zejdzie, ale pozwoli na dojscie do pozostałych srób.
Obrazek
Następnie zostaja do odkręcenia śróby (12), 5 sztuk tzrymajace cały mechanizm ze stelarzem i pianką w kupie.
Obrazek Obrazek Obrazek
i mamy cały mechanizm luzem :)
UWAGA: należy postępować bardzo stroznie ze sprężyna cofającą siedzenie, gdy jest to wszystko odkręcone, to podniesie dzwigni znajdujacej się normalnie pod fotelem, powoduje zwolnienie blokady i sprężyna dosłownie wystrzeliwuje na 20 cm metalowy stelaz. można stracic zęby..
Wychaczamy ze spodniej części tapicerke. Sa do niej doszyte plastikowe elementy które trzymają całość przy stelażu. Nie powinno byc problemów z jej wychaczeniem.
W miejscu gdzie ttrzymamy swoje szacowne 4 litery napotykamy kolejne schody :\
tapicerke znów przymocowana jest drutami do pianki siedziska. Juz nie tylko na miedziane obraczki z drutu, ale za pomoca cieniutkiej siateczki. u mnie za wile z niej nie zostalo, wiec nie bawiąc sie za bardzo po prostu ja wyrwałem :D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
naszym oczom ukazuje sie:
Obrazek Obrazek
Ze zdjetej tapicerki wypruwamy element który bedziemy poddawac przemianie :d
Obrazek Obrazek
Tak przygotowane fragmenty odkładamy i zabieramy sie za boczki drzwi.
Zdjęcie boczków to nie problem, było to opisywane na forum. po zdjeciu dmontujemy caly boczek na części pierwsze odkrecając uchwyt, oraz usztywniajacy całość wewnetrzny profil.
plastikowy srodek, który jest wyklejony tkaniną powinien dac sie łatwo powyczepiać. Po prosty wyłamujemy zgrzewy i wyjmujemy go. Tkanina schodzi baardzo łatwo. Pozostaje cos takiego:
Obrazek
Zdarta tkanine zabieramy razem z tą wypruta z tapicerki i udajemy się do krojowni :P
Dalsze etapy wymagaja juz chociażby minimalnej wiedzy z dziedziny krawiectwa.
Jak by jeszcze ktos nie wiedzial, to wspólnie z kolega z którym to wszystko zrobilismy, kończyliśmy technikum odziezowe i jesteśmy z wykształcenia technikami technologii odziezy, czyli krawcami :P kolega pracuje w zawodzie, stad było duzo łatwiej to wszystko wykonać.
Po krótce: skaladamy takninę strona prawa do prawej i układamy wszystko tak jak na zdjeciu.
Obrazek
oczywiście jest to jedna strona auta, ale warstwy sa dwie więc po wykrojeniu bedziemy mieć komplet.
zabieramy się do odrysowania i wykrojenia elementów:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
tkaniny wyszło 1,6 m^2, czyli 1metr bierzacy na 160 cm szerokosci :)
bierzemy sie za boczki. czytamy instrukcje na butaprenie i stosujemy sie do niej. Smarujemy boczek dokładnie, oraz delikatnie lewa strone tkaniny. czekamy az wszystko przeschnie i zabieramy sie do naklejania. to najtrudniejsza część pracy. trzeba to zrobić umiejetnie i ze spokojem. Duzo zalezy od samej tkaniny.
Obrazek Obrazek Obrazek
Po wyschnieciu zabieramy się za złożenie boczków. powyłamywane zgrzewy stapiamy lutownicą.
Obrazek
skrecamy pozostałe elementy i montujemy boczki. Dopiero w tym momencie wycinamy otwory na dziury do klamek i otwierania drzwi.
efekt:
Obrazek :D
tkanina niestety okazała sie niewdzięczna i wyszło pare baboli, ale nie rzuca się w oczy i myslę, że uda się to jeszcze poprawić. no i boczek na zdjęciu jest zakurzony, więc nie ma efektu :|
bierzemy się za tapicerkę.
powstałe elementy zszywamy na maszanie ze sobą. konkretnie naszywamy nową tkanine na starą.
Obrazek Obrazek
uzywaliśmy grubych nici i to był spory problem dla maszyny. Nić często sie platała i zrywala. szycie odbywało się na raty, po kilka centymetrów, ale nie było juz innego wyjscia :|
Po naszyciu tkaniny wszywamy powstały elemnt z reszta tapicerki w miejca w których ja wypruliśmy:
Obrazek
efekt: :)
Obrazek
Zabieramy sie do założenia tapicerki na piankę z siedzeń. dokładnie w odwrotnej kolejności jak ja zdejmowaliśmy. w miejscu gdzie wyrwałem zmurszałą siatkę przyszyłem tapicerke do drutów za pomoca grubej nici. Sa to te miejsca w których tapicerka zagłebia się i dzięki temu nie odstaje i równo przylega nawet tam gdzie było by to trudne :D
kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
no i nieszczsne obrączki miedziane na koniec:
Obrazek
a oto efekty :d :D :D
Obrazek Obrazek
w dniu dzisiejszym wykonaliśmy oba boczki, oraz fotel pasarzera. Czas to 8 godzin, ale z duzym spokojem i nie spiesząc się. na fotel kierowcy czasu zabraklo, ale przynajmniej widac róznicę. :D
Przyznajcie, że jest duuzo ładniej.
Obrazek Obrazek Obrazek
Uwierzcie mi, ze te zdjęcia nawet w polowie nie oddaja efektu. Pewnie przez lampę. a druga sprawa to to, ze przydało by sie jakies poważniejsze czyszczenie :P
Mam nadzieję ze manual Wam się spodobał i moze ktos sie pokusi :)
dziekuję że dotaliście do końca.

PS: Specjalne podziękowania dla mojego kolegi GLOBIONA :P
co prawda ma Seja a nie Leno, ale moze się nwróci :D
Bez jego pomocy nigdy bym sie tego nie podjał.

acha sorki za orty, ale ja to pisałem ponad godzine i ma juz dość :P

Ostatnio edytowano Wt 16 cze, 2009 00:05 przez WES82, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt 16 cze, 2009 00:22 
Współzałożyciel Stowarzyszenia

Model:: Baleno navy blue
Zaszalałeś WES, w pozytywny sposób :one: Sporo radochy daje samodzielna, dobrze wykonana robota w aucie.

I co dalej?

PostNapisane: Wt 16 cze, 2009 00:36 

Model:: BALENO GS 1.3 1999r, WAGON R+ 1.0 1999R
No proszę i kolega też działa ostro widać. GRATULEJSZYN :D Tylko rzeczywiście odkurzacz piorący musisz wziąć w ruch :)

MICHAŁ (BANAN)

PostNapisane: Wt 16 cze, 2009 09:06 

dzięki :D
No niestety jak to po robocie syf straszny został. Jeszcze narzędzi nie zdązyłem posprzatać. Po zrobieniu drugiego siedzenia wstawie fotki bez lampy, naprawdę będzie lepiej, bo na tych nie ma efektu. Tkanina wyglada na szarą, a w rzeczywistości jest czarna jak smoła :)

Ostatnio edytowano Wt 16 cze, 2009 09:07 przez WES82, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt 16 cze, 2009 14:28 

Model:: Zafira, Astra
WES padam na kolana :-)

Sprzedam sporo części do Baleno 3d '96

PostNapisane: Wt 16 cze, 2009 14:40 

Model:: SS/SSS/E46 Cd
gratuluje WES :) kawał dobrej roboty :piwo:

Co to znaczy zero kompromisów ? - tzn. zero pieniędzy od 1 danego miesiąca do 1 przyszłego :D
Były moderator forum - podziękowałem wraz z 17.03.2011

PostNapisane: Wt 16 cze, 2009 17:54 

tak mnie teraz po fakcie tknęło, że mogłem dać do wyszycia jakiś napis. zarówno na siedzeniach jak i na boczkach :\ Zastanawiam się nad powtórzeniem całej operacji.

Nieznajomy nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Pod płaszczem nosił wytarty skórzany kubrak, sznurowany pod szyją i na ramionach. Kiedy ściągnął swój płaszcz, wszyscy zauważyli, że na pasie za plecami miał miecz.

PostNapisane: Wt 16 cze, 2009 18:12 

szkoda tylko ze nie usunąłeś jeszcze tej wstawki w otworze pod zagłówkiem która pozostała jeszcze w starym kolorze i fakturze...

MICHAŁ (BANAN)

PostNapisane: Wt 16 cze, 2009 18:16 

Wiem, niestety :|
ale to juz by nie było wbrew pozorom takie proste. Cała ta tapicerka składa sie z bardzo wielu elmentów, niektóre sa bardzo malutkie i aby je odszyc potrzebna by byla specjalna maszyna. albo chociaz jakas bardzo dobra zwykła maszyna przystosowana do takich ekstremalnych przeszyć. ten fragmencik az tak bardzo w oczy nie kłuje :)

ale rozwazę podejscie do całości raz jeszcze. szlak jest juz przetarty, więc będzie łatwiej.

Nieznajomy nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Pod płaszczem nosił wytarty skórzany kubrak, sznurowany pod szyją i na ramionach. Kiedy ściągnął swój płaszcz, wszyscy zauważyli, że na pasie za plecami miał miecz.

PostNapisane: Wt 16 cze, 2009 18:21 

W takim razie nie odpruwaj go tylko naszyj brakujący fragment tak aby nie było widać czyli na zakładkę. Myślę że to byłoby lepsze wyjście. Materiał jest czarny więc nici też czarne. Jak naszyjesz jedno na drugie i później połączysz ze sobą tymi samymi nićmi podwójnym ściegiem to nie będzie śladu. Ale ja krawcem nie jestem więc może gadam banialuki??

MICHAŁ (BANAN)

PostNapisane: Wt 16 cze, 2009 18:39 

wiesz, to co zrobiliśmy z kumplem wczoraj tez miało być właśnie naszywane, ale materiał składa się z tylu warstw+gabka, ze nie ma opcji naszyc tego az tak równo. Cała ta gruba warstwa za bardzo tańcuje pod stopką maszyny :|
idealny efekt dało właśnie sprucie i zszycie po fabrycznych szwach.

ale jak napisałem wsześniej poomyślę nad ponownym podejściem do tematu. :)

Ostatnio edytowano Wt 16 cze, 2009 20:34 przez WES82, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt 16 cze, 2009 20:29 

Model:: Baleno navy blue
Zaszalałeś, a teraz Cię nosi... ale to dobrze :)

I co dalej?

PostNapisane: Śr 17 cze, 2009 13:50 

Model:: Baleno 3D GS
Wow! Różnica jest ewidentna, i nie chodzi tylko o kolor, ale te nasze materiały mają to do siebie, ze widać dokładnie w którym miejscu półdupki sobie lezały, na nowym może nie będziesz miał tego efektu :)

Miami Vice FAN

PostNapisane: Śr 17 cze, 2009 20:12 

Model:: <-Baleno 1.8, ->Astra H
WES szacun jak cholipka :!: :one:
Szczupły napisał(a):
WES padam na kolana
Hmm.......................... :D ;)

Suzuki Baleno 1.8 - niepozorne i zadziorne :diabel2:
"Każdy problem ma rozwiązanie - skoro nie ma rozwiązania, to nie ma problemu" :okulary:

PostNapisane: Śr 17 cze, 2009 20:35 

dziękuję :diabel:

hoodzix napisał(a):
Szczupły napisał/a:
WES padam na kolana

Hmm.......................... :D ;)

bez przesady hoodzix, :;>: :D

PostNapisane: Cz 18 cze, 2009 15:04 

Model:: Ignis Sport
nie no to szczupły jest na kolanach :D

Baleno GS > Ignis Sport

PostNapisane: Pn 07 wrz, 2009 10:00 

I jak tam kolego?? Ruszyło coś dalej??

MICHAŁ (BANAN)

PostNapisane: Pn 07 wrz, 2009 10:13 

Narazie stoi sprawa. Nie ma czasu za bardzo. Jedno siedzenie czeka nadal na obróbke, ale planuję to zrobione jeszce raz rozebrac i dac do wyszycia coś na oparciu :P
Znalazłem kolesia co mi za 50 zł zrobi na obu siedzeniach logo takie jak na górzew strony po lwej :P
może być?

PostNapisane: Pn 07 wrz, 2009 14:22 

Model:: Ignis Sport
WES82, keee ??

Baleno GS > Ignis Sport

PostNapisane: Pn 07 wrz, 2009 14:28 

no logo klubsuzuki.pl :D
takie jak na górze polewej

PostNapisane: So 21 lis, 2009 23:01 

i jak tam kolego?? Sprawy idą dalej??

MICHAŁ (BANAN)

PostNapisane: So 21 lis, 2009 23:24 

jak narazie nie ma czasu ani chęci :/

PostNapisane: Wt 09 mar, 2010 18:21 

Model:: Focus 2.0 Były: Baleno 1.3 96r, 1.3 GS 99r
WES82, a wiesz może ile trzeba materiału na boczki i środki foteli przód tył? i ile kosztuje mb dobrego materiału? chciałbym zmienić ten materiał bo po pierwsze na fotelu kierowcy się wyciera mi mocno już , po drugie u mnie jest taki zielonkawy z niebieskim co ni jak nie pasuje do wnętrza :|

PostNapisane: Wt 09 mar, 2010 18:38 

nie pamietam czy tego nie pisałem w pierwszym poście...
bądź co bądź ja zuzyłem na przód 1m x 1,6m. bieżącego. (albi 1,8 nie pamietam)
czyli na całość myślę, że 2metry bys musiał kupić po długości (z zapasem 2,5)
no i te 1,8 m. bieżacego. wtedy masz zapas i na spokojnie zrobisz.

Co do cen to różowo nie jest. tkaniny tapicerskie są baaardzo drogie. A te do aut to juz w ogóle masakra. jest taka firma gdzieś jak sie jedzie z poznannia na wrocław co się zajmuje sprzedażą takich tkanin, ale kasa naprawde jest konkretna.
Ja jak napisałem użyłem tkaniny odzieżowej, płaszczowej, ale na siedzeniu tego nie widać ;) Spradza się rewelacyjnie i metr^2 kosztował mnie chyba 20 zeta :D

Ostatnio edytowano Cz 01 sty, 1970 01:00 przez WES82, łącznie edytowano 2 razy

Strefa czasowa: UTC + 1