Teraz jest Wt 23 paź, 2018 20:12

Strefa czasowa: UTC + 1

Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N 30 sie, 2009 22:15 
Sekretarz Stowarzyszenia
Administrator

Model:: Honda CR-V 2.0 i-VTEC
Zestaw kamera bezprzewodowa i monitor 3.5” to koszt około 400 zł (w największym sklepie w Polsce ALLEGRO), produkt wiadomo chiński, ale spisuje się całkiem nieźle (malowanie tyłu wychodzi jednak drożej). Ja miałem już dość ciągłego zastanawiania się czy coś tam z tyłu auta wystaje i czy czymś nie zarysuje mojej Zuzi. W sedanie widok w tylnej szybie jest fatalny i nie ma możliwości prawidłowego ocenienia odległości (o zauważeniu słupka nawet metrowego można zapomnieć).
Opisuję tu sposób montażu kamery w sedanie ale wiele rozwiązań przyda się również w przypadku zwykłego SX-a
to zaczynamy

Montujemy kamerę
Krok 1.
Pierwsze co zrobimy to pozbędziemy się tapicerki z tylnej klapy. Tapicerka przymocowana jest za pomocą plastykowych kołków rozporowych przy pomocy płaskiego śrubokręta odblokowujemy zatrzaski i wyciągamy kołki
Obrazek
Krok 2.
Po ściągnięciu tapicerki mamy dostęp do śrub mocujących listwę maskującą światłą oświetlenia tablicy
Obrazek
Krok 3.
Przy pomocy klucza nasadowego nr 10 odkręcamy listwę
Obrazek
Krok 4.
Gdy uporamy się z listwą maskującą przystępujemy do demontażu lampki oświetlenia tablicy.
Oprawkę żarówki przekręcajmy delikatnie o około 30 stopni (biały element na zdjęciu)
Obrazek
Następnie pomagając sobie śrubokrętem demontujemy oprawkę
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Krok 5.
Teraz do listwy mocujemy kamerę (ja przymocowałem ją nitami)
Obrazek
Do swojego auta wybrałem kamerę bezprzewodową dzięki temu miałem jedynie kable od zasilania bez kabli sygnałowych a antenę przykleiłem klejem na gorąco do listwy
Obrazek
Krok 6.
W oprawie lampki oświetlenia wiercimy otwór do przełożenia kabla zasilającego kamery (dzięki temu rozwiązaniu nie niszczymy karoserii) . Dobrze jest uszczelnić kabel wchodzący do oprawki aby wilgoć nie przedostawała się do środka oprawy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Krok 7.
Teraz wystarczy założyć oprawkę i przykręcić listwę.
Krok 8.
W kolejnym kroku musimy podłączyć zasilanie do kamery. W tym celu musimy dostać się do tylnej lampy (PRAWEJ – bo tam jest światło cofania). Wyciągamy kołki mocujące tapicerkę i odchylamy ją do momentu aż uzyskamy dostęp do lampy
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Odszukujemy kable zasilające żarówkę światła wstecznego (powinna znajdować się na samym dole lampy)
Obrazek
Krok 9.
Za pomocą szybkozłączek elektrycznych łączymy kable zasilające kamerę ze światłem wstecznym (tylko w ten sposób kamera będzie włączała się tylko wtedy gdy będzie to nam potrzebne).
UWAGA - W moim przypadku kabel czerwony dochodzący do żarówki światła wstecznego jest + ale nie zawsze tak musi być dlatego należy przed podłączeniem kamery sprawdzić biegunowość przewodów
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
(moja propozycja popatrz dokładnie jakiego koloru jest kabel plusowy który idzie w wiązce elektrycznej ale za kostką łączącą – ta wiedza przyda ci się w dalszej części artykułu)
Krok 10.
Teraz wystarczy przymocować kabel zasilający kamerę do oryginalnej wiązki zasilającej klapę tylną i założyć tapicerki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

UFFF uporaliśmy się z zamontowaniem kamery więc nadszedł czas na zamontowanie monitora.
W przypadku zestawu który ja zakupiłem jest alternatywa dla mniej wytrwałych. Zestaw posiada kabel zasilający monitor który podłączamy do zapalniczki więc wystarczy jedynie przymocować monitor.
Tych bardziej ambitnych zapraszam do dalszej części MANUALA

Montujemy monitor
Krok 1.
Zaczynamy od demontażu lampki oświetlenia wewnętrznego. Przy pomocy płaskiego śrubokręta demontujemy lampkę
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Krok 2.
W kolejnym kroku musimy dostać się do wiązki elektrycznej. W tym celu demontujemy plastykową obudowę słupka (półokrągły element) po stronie kierowcy.
Obrazek
Teraz musimy odnaleźć kabel który idzie do zasilania tylnego światła wstecznego (w moim przypadku jest to czerwony kabel ze srebrnym przerywanym paskiem – pisałem że ta wiedza się przyda - patrz krok 9 przy montażu kamery) w tym celu musimy wyposażyć się w miernik z możliwie jak najcieńszym szpikulcem (ja swój potraktowałem szlifierką stołową i uzyskałem szpic ostry jak igła) dzięki takiemu rozwiązaniu możemy delikatnie nakłuć przewód i zmierzyć czy natrafiliśmy na właściwy
Obrazek
(ja w swojej wiązce znalazłem 3 takie same kable). Po zlokalizowaniu prawidłowego przewodu za pomocą szybkozłaczki elektrycznej przyłanczamy kabel który przeprowadzimy aż do poziomu lampki zasilania (potrzebny nam przewód długości około 2 m)
Obrazek
Krok 3.
Przeprowadzimy teraz nowy przewód który podłączymy do monitora w tym celu odchylimy uszczelkę drzwi aż do podsufitki i przeprowadzimy kabel który następnie zniknie nam pod uszczelką
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Krok 4.
Teraz przystąpimy do połączenia kabli zasilających monitor z zasilaniem
Nowy kabel prowadzący od wiązki elektrycznej posiadający biegun plusowy po włączeniu biegu wstecznego łączymy z niebieskim kablem zasilającym monitor (będzie automatycznie uruchamiał nam monitor gdy tylko włączymy bieg wsteczny)
Kabel czerwony (wiązka zasilająca monitor) łączymy z + zasilania lampki oświetlenia wnętrza samochodu
Kabel czarny łączymy z masą samochodu
PAMIĘTAJ - Wszystkie przewody powinieneś dobrze zaizolować nie oszczędzaj na taśmie izolacyjnej to się nie opłaca
Obrazek
Krok 5.
Pozostało zamontować nam monitor i gotowe
Ja zastosowałem oryginalne mocowanie które było dołączone do zestawu ale trochę je zmodyfikowałem
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz możemy cieszyć się zestawem kamery cofania którego pozazdrości nie jeden kierowca nawet w wyższych modelach aut.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z pozdrowieniami Artur_Duda

PostNapisane: Pn 31 sie, 2009 00:03 

Model:: Swift 1.2 2014r.
Prosto i zwiezle, super zdjecia - to sie nazywa fachowa robota. :uklon:

PostNapisane: Pn 31 sie, 2009 07:10 

Model:: GS500F
Genialnie zrobiony manual

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

PostNapisane: Pn 31 sie, 2009 10:50 

Model:: SX4 Sedan
Przyłączam się do gratulacji :winner: .
Artur, czy w Twoim wydaniu kamerki jest możliwość jakiejś regulacji kąta patrzenia? Na fotkach widać wspaniałe panoramy a w pewnym momencie ważny jest też teren blisko zderzaka... ;)

Cytuj:
Ja miałem już dość ciągłego zastanawiania się czy coś tam z tyłu auta wystaje i czy czymś nie zarysuje mojej Zuzi.

Pozdrowienia!

ony:)

PostNapisane: Pn 31 sie, 2009 11:17 
Sekretarz Stowarzyszenia
Administrator

Kamerę można obniżyć bez problemów w dół
Obrazek
jak dojadę do domu i wezmę aparat to zrobię zdjęcia jak to widać przy obniżonej kamerze
Obrazek
do góry już bardziej nie pójdzie

aha kilka fotek zamontowanej kamery
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatnio edytowano Pn 31 sie, 2009 11:31 przez Artur_Duda, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pn 31 sie, 2009 11:42 

Dzięki Artur!
Jak widzę masz pojęcie o elektronice - zatem czekamy na rozszerzenie tego tematu o elektryczne sterowanie pochyleniem kamerki ;) .

No i oczywiście pamiętać trzeba o czystym obiektywie :)
Ja w sedanie mam czujniki cofania.

Oczywiście chętnie zobaczymy perspektywę z ujęciem terenu przy zderzaku (może z uwzględnieniem jakiejś przeszkody).
Ale ogólnie - całość imponująca :uklon: !
Pozdrawiam!

Ostatnio edytowano Pn 31 sie, 2009 11:49 przez ony, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pn 31 sie, 2009 20:17 
Sekretarz Stowarzyszenia
Administrator

ony napisał(a):
Oczywiście chętnie zobaczymy perspektywę z ujęciem terenu przy zderzaku (może z uwzględnieniem jakiejś przeszkody).

twoje życzenie jest dla mnie rozkazem :)

Standardowe wyposażenie garażu: beczka, stary kaloryfer, kanister po płynie do spryskiwaczy
Beczka ustawiona jest na szerokość auta (koło wypada dokładnie na środku beczki) Spód kanistra również wypada na środku koła
Obrazek
Mój garaż jest dość ciemny więc włączyła się podczerwień w kamerze (na podczerwieni obraz jest czarno biały) dodam jedynie że odbywa się to bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika
Obrazek
Dojeżdżamy do przeszkody aż jej krawędź zniknie nam z monitora
Obrazek
Wychodzimy z auta i :

Przed montażem kamery -modlimy się czy udało się nam zaparkować bez rysowania :) ściany
a
Po montażu kamery - idziemy spokojnie do domu
Oto dowód
Obrazek
Obrazek
25 centymetrów przy każdym parkowaniu

PS.
chronos może nie będzie tak źle :D
Miałem kilka sytuacji że ktoś niewtajemniczony w moje akcesoria próbował wciskać kamerę myśląc że to zamek do otwierania tylnej klapy :D :D

polecam się na przyszłość przy tworzeniu manual-ów jak tylko będę potrafił rozwiązać jakiś problem. Nie tylko elektryka jest moją mocną stroną, przez parę lat pracowałem za mechanika więc jakieś zdolności posiadam

Pozdrawiam wszystkich doceniających moje wypociny (tych nie doceniających też, taki już jestem)

Ostatnio edytowano Pn 31 sie, 2009 20:25 przez Artur_Duda, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt 01 wrz, 2009 08:50 

Model:: GV 2,0 benz 2008r
manual ok - dobra robota :one:

jak dla mnie brakuje mi tylko ( to jest raczej uwaga czysto techniczna do wybranego przez Ciebie zestawiku) w tym zestawiku możliwości ustawienia punktu odniesienia jakim jest zderzak samochodu, może to kwestia przyzwyczajenia i z czasem bym się przyzwyczaił, ale jednak brakuje mi widocznego kawałka zderzaku lub lini na wyświetlaczu która określa że jest np. 30cm do przeszkody, widziałem takie zestawiki na "alledrogo", które wyświetlały taką siatkę na wyświetlaczu jak jest w niektórych fabrycznych zestawach.

Jest GV 2,0benz z 2008r, a były:P3008, SUZUKI SX4 GS 4x4 w kolorku ZEE i JIMNY 1,3
Forum Klub Suzuki

PostNapisane: Wt 01 wrz, 2009 10:34 
Sekretarz Stowarzyszenia
Administrator

Co do punktu odniesienia tak jak pisałem krawędź ekranu to 25 centymetrów od przeszkody ale nie ma problemu aby ustawić kamerę jeszcze niżej aby widziała zderzak
Zdjęcia zrobiłem 5 minut temu komórką więc nie są idealne ale to co istotne widać
linię zderzaka i hak
Obrazek

ale krzywo zaparkowałem ale najważniejsze że ze skarpy nie spadłem :)
Kamera widzi teren za samochodem w odległości około 2,5 metra

Obrazek
co do odległości wyświetlanej na monitorze owszem też spotkałem się z czymś takim ale:
1. Jest to znacznie droższe urządzenie
2. Pomiar odległości odbywa się za pomocą sensorów a więc wiercenie otworów w zderzaku

a tak mamy niewiele pracy :)

PostNapisane: Śr 02 wrz, 2009 11:20 

Artur, Pozdrawiam :D ,
Dobrego "sedanowania" ;)

PostNapisane: Cz 03 wrz, 2009 11:58 

Model:: -
Witam
Cieszę sie, że nasz produkt się podoba i spełnia swoją funkcję z taka precyzją :)

Ostatnio edytowano Cz 01 sty, 1970 01:00 przez sempler.pl, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: Cz 03 wrz, 2009 16:22 
Współzałożyciel Stowarzyszenia

Model:: Ignis Sport
sempler.pl, też witamy Cię na forum :dymek: ale proszę o zapoznanie się z regułami panującymi na naszym forum

aha no i kontakt z administratorem :)

pozdrawiam

Baleno GS > Ignis Sport

PostNapisane: Wt 03 lis, 2009 20:40 
Współzałożyciel Stowarzyszenia

Model:: Baleno navy blue
Przyłożyłeś się Artur do roboty, podoba mi sie :one:

I co dalej?

PostNapisane: Śr 04 lis, 2009 14:46 

Model:: Był Samurai 1.3 było Terrano2 jest Jeep GC ZJ
Zainspirowany Twoim znakomitym manualem założyłem sobie kamerkę w Tyranie.

Może komuś przydadzą się moje uwagi:

Zakładałem wersję przewodową więc pociągnąłem kable (zasilający i video) od monitorka pod lusterkiem przez lewą stronę auta do lampy cofania i połączyłem wspólne zasilanie z lampy do monitora i kamery (działa wszystko tak jak u Artura po włączeniu wstecznego).

Co do sprawdzania kabli zaostrzoną końcówką miernika to wpadłem na pomysł użycia igły wbijanej w przewód - nie musiałem nic ostrzyć.

Wersja bezprzewodowa mnie kusiła ale w końcu wybrałem przewodową bo kosztowała ok 200pln na A......o i też jestem zadowolony (kable układa się dość łatwo w większości aut w progach). Muszę przyznać że obraz i jasność kamery są zadziwiająco dobre ja na chińskie pochodzenie tych zestawów.

PostNapisane: Cz 05 lis, 2009 11:10 

aquator, wrzuć jakieś nawet niewielkie foto, też może coś się nauczymy :510:

Strefa czasowa: UTC + 1