Teraz jest Wt 25 wrz, 2018 10:54

Strefa czasowa: UTC + 1

Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt 21 cze, 2013 07:33 

Model:: Splash
Witam wszystkich.
Od pewnego czasu mam następujący problem, który coraz bardziej mnie niepokoi. W momencie wciskania sprzęgła przy zmianie biegów słychać dziwny, nie za głośny dźwięk, jakby chrobotanie, 'świszczenie', które ustępuje gdy pedał sprzęgła jest całkowicie wciśnięty do podłogi. Przy puszczaniu sprzęgła podobna sytuacja. Na postoju przy włączonym silniku przy lekko wciśniętym sprzęgle słychać opisany wyżej dźwięk, którego nie jestem w stanie dokładnie zlokalizować. Zauważyłem dodatkowo że czasami przy zmianie biegów auto lekko szarpnie w momencie wciskania sprzęgła.
Proszę o rady co robić i co to może być.
Z góry dzięki.

PostNapisane: Pt 21 cze, 2013 08:20 
Klubowicz KSP

Model:: Już żodyn :-) wcześniej 4 jimny
auto na gwarancji?

Kuba (mrquad)

PostNapisane: Pt 21 cze, 2013 08:25 

nie ma gwarancji;
47tys przejechane
z półtora miesiąca temu byłem u mechanika i na to popatrzyl, ale akurat wtedy chodzilo wszystko niezle; powiedzial zeby jeszcze pojezdzic i zobaczyc co sie bedzie dzialo;

PostNapisane: Pt 21 cze, 2013 13:46 
Klubowicz KSP

Model:: Już żodyn :-) wcześniej 4 jimny
obawiam się że i tak trzeba będzie zrzucić skrzynię

Kuba (mrquad)

PostNapisane: N 27 kwi, 2014 18:12 

Odnawiam temat.
W weekend wymienilem cały zestaw sprzęgła na LUKa. Diagnoza mechaników była taka, że jest to łożysko oporowe. Od opisanego wyżej problemu minęło trochę czasu i objawy zaczęły się nasilać. Dodatkowo autko szarpało przy zmianie niższych biegów i dwójka lekko zaczęła haczyć.
Po wymianie okazało się, że tłumiki drgań były zużyte, a samo sprzęgło przypalone.
Problem częściowo się rozwiązał, ale te dziwne dźwięki, które słychać w pozycji półsprzegła niestety pozostały... Mogę tylko doprecyzowac, że sytauacja pojawia się najpóźniej po nagrzaniu auta tylko przy włączonym silniku na postoju lub przy obciążeniu (bardziej słyszalne).
Dźwęk chrobotania, grzechotania, itp słyszalny tylko w pozycji pólsprzęgła. Przy odbiorze auta uslyszałem ten dzwiek, jednak dość cichy, a mechanik nie potrafił się jednoznacznie ustosunkować co to może być. Najpierw mówił, że to wymienione łożysko oporowe i caly mechanizm musi się 'dotrzeć', a później żebym pojeździł trochę i zobaczyl czy rzeczywiście to nie ustaje.
Mam do was pytanie co o tym sądzicie. Czy może się okazać, że np zamontowali mi sprzęgło z jakąś wadą, czy też linka sprzęgla do wymiany (gdzieś takie info tez znalazłem), czy to może jakieś łożyska w skrzyni...
Dodam tylko, że wymieniłem tez olej w skrzynce.

PostNapisane: Śr 30 kwi, 2014 08:03 

Model:: Swift
Znając naszych specjalistów to może i tak się zdarzyć, chociaż szczerze mówiąc jest to mało prawdopodobne żeby wadliwą część Ci założyli. Nie jestem specem ale mogę polecić ci stronkę http://www.koladwumasowe.pl możesz tam poszukać rozwiązania.

PostNapisane: Śr 30 kwi, 2014 08:14 

Model:: brak
Dziwną rzeczą jest przy wymianie całego sprzęgła pozostawienie starej linki. Raczej w niej upatrywałbym rozwiązania problemu.

PostNapisane: Śr 30 kwi, 2014 17:15 

Gniewek1 dzięki za odpowiedź. Fajna strona i artykuły. Kiedyś już na niej byłem apropos jedenego artykułu, gdy szukałem rozwiazania mojego problemu. Resztę przejrzę w weekend. ;)
Jezeli chodzi o robotę warsztatu to mam 2 lata gwarancji na części i robotę, więc w razie czego jakaś możliwość jest.

Mrquad również dzięki za posta. Mój błąd, że nie wymieniłem linki ze sprzegłem... W pt. bedę to robił, więc zobaczymy jaki to da efekt.

[UPDATE]
Jak mówiłem tak zrobiłem. W pt wymieniłem linkę i... problem sie w 90% rozwiązał. Lekko słyszalne dźwięki są słyszalne tylko na postoju, przy włączonym silniku na półsprzegle. Pedał sprzęgła lepiej pracuje, biegi zmienia się z przyjemnością ;) Stara linka wygląda na sprawną, ale bez wątpienia to ona była przyczyną.
Dzięki wszystkim za pomoc i sugestie. Temat do zamknięcia.

Strefa czasowa: UTC + 1