Teraz jest Wt 11 gru, 2018 19:50

Strefa czasowa: UTC + 1

Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 17:45 

Model:: Grand Vitara 2.4
Na wstępie chciałbym się przywitać :) ponieważ to mój pierwszy wpis na forum :smok: . Chciałbym opisać moje przygody z pompą wspomagania w GV II 2.4 z 2010r.
Jestem posiadaczem tego samochodu od 2013r. przejechałem już 25 tys. km (obecnie samochód ma przejechane 93 tys. km.) i generalnie bardzo jestem z niego zadowolony. Poprzedni właściciel regularnie serwisował samochód w Gadimexie, ja również tam go serwisuje.
Strasznie denerwuje mnie tylko wyjąca pompa wspomagania. Wycie pojawia się po rozgrzaniu silnika przy kręceniu kierownicą. Kiedy samochód jest zimny np. po dłuższym postoju wycie nie występuje.
Może jednak od początku .... Jako, że po zakupie samochód był jeszcze na gwarancji zgłosiłem sprawę serwisowi. Gwarant stwierdził, że pompa jest uszkodzona i nadaje się do wymiany. Jak stwierdził, tak zrobił. Kilka dni przed końcem gwarancji pompa została wymieniona. Był grudzień dni były zimne i wydawało się, że wszystko jest ok. Sytuacja zmieniła się kiedy przyszła wiosna, wycie znowu się pojawiło i było coraz bardziej nieznośne. Na przeglądzie po 90tys. zgłosiłem ponownie problem z pompą. Gadimex potwierdził moje obawy znowu wina pompy, wykluczyli maglownicę, poziom płynu w normie brak wycieków. Na moje pytanie czy pompa zostanie wymieniona, dowiedziałem się że jeśli skończyła się gwarancja na samochód to również na zamontowaną w ramach gwarancji pompę :kosci: Napisałem pismo do SMP i otrzymałem dokładnie taką odpowiedź jak w Gadimexie. Problem polega tylko na tym iż mam wrażenie, że pompa którą mi zamontowano nie była w pełni sprawna :;>:
Po tym przydługim wstępie moje pytania. Czy warto jeszcze boksować się z SMP czy to już bezcelowe? Czy pompy wspomagania do modelu GV II z silnikiem 2.0 pasują do 2.4, to jest ten sam numer katalogowy ? Niestety nie znalazłem w necie pomp do tego silnika.

Pozdrawiam

PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 18:14 
Klubowicz KSP

Model:: Już żodyn :-) wcześniej 4 jimny
Na pompę jest roczna rękojma więc niech nie pieprzą glupot

Kuba (mrquad)

PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 18:37 

Powołują się na zapis z książki gwarancyjnej: "Wraz z upływem terminu gwarancji na cały samochód kończą się również okresy gwarancyjne ewentualnie wymienionych w trakcie napraw gwarancyjnych części...." :shout:

PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 18:55 
Klubowicz KSP

na to co mówię jest jakaś nawet ustawa, ale nie znam dokładnie numeru paragrafu. Takich spraw jak Twoja są setki

Kuba (mrquad)

PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 19:07 

Nie zamierzam odpuścić im tego :klotnia: ewidentnie pompa nie była w pełni sprawna :029:

PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 19:26 

Model:: brak
Kuba daj namiar do Garwolina na używaną pompę, bo to boksowanie z SMP nie przyspieszy sprawy.

PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 20:25 

Model:: GV II 1,9DDIS 2007
kzaremba2 napisał(a):
na to co mówię jest jakaś nawet ustawa, ale nie znam dokładnie numeru paragrafu. Takich spraw jak Twoja są setki

Być może się mylę, ale jeśli to była naprawa gwarancyjna samochodu, to mają rację i nie ma na to ustawy.
Gdyby to była naprawa pompy, to wówczas jest gwarancja na pompę.

Może ktoś zna dobrze kwestie gwarancyjne, to mnie poprawi, ale tak zdaje się właśnie jest.

Pozdrawiam
Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)

PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 21:00 
Klubowicz KSP

muszę dobrze poszukać ale jest coś takiego, że obowiązuję gwarancja na część zamienną (w tym wypadku pompa), pod warunkiem zamontowania jej w warsztacie wyspecjalizowanym jakim jest ASO. Można się powoływać na wadę materiałową u producenta pompy (oczywiście poprzez ASO)

Kuba (mrquad)

PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 21:04 
Klubowicz KSP

http://auto.dziennik.pl/artykuly/217140 ... awsze.html" onclick="window.open(this.href);return false;

jeżeli dobrze wnioskuję, to w akapicie drugim jest napisane: ,,Gdy naprawę wykonano niefachowo, właściciele samochodów rejestrowanych na firmy mogą skorzystać z rocznej rękojmi. Zwykły klient nie jest nią chroniony. Może jednak domagać się poprawek w aucie na podstawie tzw. ustawy konsumenckiej (czyli stwierdzając niezgodność towaru z umową) z dnia 27 lipca 2002 r., ale tylko wtedy gdy w warsztacie zakupił części wraz z montażem. Serwis odpowiada bowiem wtedy za niezgodność towaru z umową przez 2 lata."

w tym wypadku można domagać się tzw. ,,poprawek" czyli usunięcia awarii na koszt ASO

Czytając dalej ostatni akapit, jeżeli na auto była 3 letnia gwarancja fabryczna, na pompę również powinna być 3-letnia gwarancja liczona od daty wymiany- tak to widzę

Kuba (mrquad)

PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 21:44 

Kuba, nie na pompę, a na samochód jest gwarancja dla klienta końcowego. Serwis ma od producenta części gwarancje na części. Właściciel auta ma gwarancje na auto a nie na części z jakich jest złożone. Jeśli w karcie gwarancyjnej jest "naprawa samochodu" to była to naprawa samochodu i mają zastosowanie warunki gwarancji lub rękojmi. Gdyby to była naprawa pompy to wówczas jest inaczej.
Moje zdanie wynika z tego co pamiętam na temat naprawy komputerów. Jak się napisało, że naprawiono komputer to stosowało się warunki gwarancji komutera, jak się napisało, że wymieniono dysk to wówczas się to zmieniało na niekorzyść producenta :)

Zanim podejmie się jakiekolwiek działania proponuję pogadać z osobami biegłymi w tych sprawach czyli kierownikami serwisów.
Jeśli nie zapomnę to napiszę maila do kolegi, choć głowy nie dam czy w przypadku komputerów jest tak samo jak z samochodami :)

Pozdrawiam
Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)

PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 21:57 
Klubowicz KSP

W tym konkretnie wypadku wydaje mi się że zastosowanie ma ta ustawa konsumencka o której pisałem w pierwszej części poprzedniego postu. Rozumiem że kupno (gwarancja) jak i wymiana pompy była robiona w jednym ASO, więc serwis odpowiada w tym wypadku za to przez dwa lata.

Kuba (mrquad)

PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 22:03 

Czy klient zakupił rzeczoną pompę, czy też dokonano naprawy samochodu? Widzisz różnicę? :)
Moim zdaniem nie ma szansy :)

Pozdrawiam
Marek

PostNapisane: Pt 05 wrz, 2014 22:31 
Klubowicz KSP

nie wiem jak się ma to od strony prawnej, musiałby się wypowiedzieć prawnik :) ja bym powalczył, nowa pompa to grubo ponad 1k PLN...

Kuba (mrquad)

PostNapisane: So 06 wrz, 2014 07:57 

Model:: GVII 2.0B
W ASO Forda zawsze pytałem o gwarancję na wymieniane części i robociznę - na niektóre części dostawałem, na robociznę zawsze (3-6 m-cy). Przydała się, gdy chwilę po gwarancji na samochód okazało się, że wadliwie zamontowali mi prawy, przedni wahacz. W Radomiu nie chceli się do tego przyznać, ale w Skarżysku sporządzili notatkę stwierdzającą, że naprawa wykonana nieprawidłowo w ASO, co spowodowało uszkodzenia wymienionej części, stąd decyzja o bezpłatnej wymianie wahacza na nowy. Miesiąc później dostałem od ASO w Radomiu pismo informujące o uznaniu mego roszczenia i przejęciu kosztów naprawy w Skarżysku.

Może w ASO Suzuki też trzeba domagać się takich gwarancji na piśmie przed zleceniem pracy ??

Pozdrawiam,
MarekC

PostNapisane: So 06 wrz, 2014 10:56 

Kuba mogę prosić o namiar do Garwolina, o którym wspominał mrquad?

PostNapisane: So 06 wrz, 2014 11:04 
Klubowicz KSP

Na allegro nick ,,jerrymotors" powolaj sie na stałego klienta z Otwocka

Kuba (mrquad)

PostNapisane: Cz 09 paź, 2014 16:14 

No i kupiłem, gdyby ktoś potrzebował to numer tej pompy do silnika 2.4 to 49100-78K00 Pompa z silnika 2.0 ma numer 49100-64J00 i nie pasuje do 2.4. Pozdrawiam

Strefa czasowa: UTC + 1