Teraz jest Pt 22 cze, 2018 06:12

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
  Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr 22 paź, 2008 14:41 

Model:: SX4 sedan
Sadze, ze nie tedy droga (jazda z osoba doswiadczona podczas pierwszych 12 miesiecy), choc bylbym za zielonymi listkami (ale, kto z mlodych go zalozy, przeciez `to siara`). Podobnie, nie sadze, by ograniczanie predkosci przez pierwszy rok mogloby cos dac (we Francji nalepia sie na auto ograniczenie), bo mlody kierowca, ktory duzo jezdzi, po 9 miesiacach moze byc bezpieczniejszy i lepszy od niedzielnego dojrzalego posiadacza prawa jazdy.
To wlasnie moment zdawania na prawo jazdy jest tym decydujacym, jaki bedzie ze mnie kierowca, czy instruktor bedzie mial cos wiecej do przekazania, czy rzeczywiscie bedzie tylko liczyl kase. Wierze, ze sa wsrod nich tacy, ktorym lezy na sercu, by wypuszczony kierowca nie zginal za rogiem - odpowiadaja za nich.
Wazne sa te elementy, o ktorych piszesz - wlaczanie sie do ruchu (takze z dorgi podporzadkowanej - tzw. suwak), kultura na drodze, itp. Z tym trzymaniem sie prawej strony drogi moze byc roznie: Austriacy maja szerokie pasy i u nich to ma sens. W Czechach wiele drog jest tak waskich, ze modlisz sie, by nie stracic lusterka, a w Polsce jazda przy prawej krawedzi moze sie skonczyc uszkodzeniem pojazdu (dziury, ubytki, muldy, ...).
Szkoly jazdy doskonalace technike sa dla Polakow drogie i malo popularne (niemodne). Szkoda. Ale moze automobilkluby moglyby zaatakowac ten temat?
Adr

Adr

PostNapisane: Śr 22 paź, 2008 14:50 
Współzałożyciel Stowarzyszenia

Model:: A3 Sportback 2.0 TFSI Quattro / 240KM
Adr napisał(a):
bylbym za zielonymi listkami (ale, kto z mlodych go zalozy, przeciez `to siara`)

Właśnie... i powiem szczerze, że ta opinia pokutuje strasznie.
Moja żona też bardzo "bała" się tego listka, a ja jej powiedziałem że:
1. pogadamy za rok czy było warto
2. skoro mnie nie jest wstyd jechać jej autem z listkiem z przodu i z tyłu a mam prawko od 12 lat to jej tym bardziej nie powinno być.

I co? I teraz przyznaje mi rację, że było warto, bo mimo wszystko:
1. inni zwracają na to uwagę i ułatwiają jej życie na drodze
2. inni zwracają na to uwagę i uważają na nią jako "świeżego" kierowcę
3. Policja mimo wszystko patrzy trochę pobłażliwiej
4. ona czuje się spokojniej za kierownicą gdy zrobi coś źle (np. jak jej zgaśnie auto na światłach a stoi pierwsza to nie przejmuje się tak bardzo tym, że ktoś trąbi za nią, bo mu się spieszy... ma liścia na szybie więc gość widzi, że "kierowniczka" ma prawdo do błędów większe niż "starzy wyjadacze")

Tak. jestem za nakazem posiadania liścia na szybie jeśli ma się prawko krócej niż (co najmniej) rok.
Zapewne utemperowało by to wielu "ścigantów" osiedlowych, bo zwracanie na siebie uwagi (przecież o to chodzi, nie?) niosło by za sobą zwracanie uwagi na to, że jeszcze niewiele potrafią i mają tego liścia.

PostNapisane: Śr 22 paź, 2008 14:58 

Zgoda, ale co w przypadku, gdy swiezy kierowca siada za kierownica nie swojego samochodu, na ktorego szybach nie ma zielonego liscia?
Zdecydowanie sam mlody kierowca powinien byc zainteresowany zielonka, z przyczyn, o ktorych napisales wyzej. Tylko, gdy ma sie nascie lat...Co powiedza koledzy, ze jestem cienkusz, itp. A przeciez zielony lisc dziala tak, jak obca rejestracja, widzac taki samochod jestesmy gotowi mu pomoc, przepuscic na swoj pas, itd.
Ale zielonym lisciem nie utemperujesz osiedlowych rajdowcow....
Adr

Adr

PostNapisane: Śr 22 paź, 2008 14:59 

Model:: Suzuki Bandit
Moim skromnym zdaniem duże znaczenie w poprawie, może nie kultury ale chociaż przestrzegania przepisów ma wysokość i nieuchronność kary.
Rzadko wypuszczam się poza granice nasze pięknego kraju ale nigdzie nie widziałem tylu przepisowo jeżdżących rodaków co za granicą. I nie jest to moim zdaniem kwestia nieuchronnosci (na szczęście nie miałem "szczęści" dowiedzieć się czy mandat w Niemczech jest kredytowy czy nie) ale wysokości.
Może na kierowcy pędzącego Lexusa wysoki mandat nie zrobi wrażenia ale jeden z drugim młody szczyl testujący swojego Golfa zastanowi się zanim się rozpędzi do 100 km/h w mieście.
Jedyne co wg mnie przemawia do wyobraźni Polskich kierowców to wysokość mandatu.
W Sączu eLek jest od groma ale nie widziałem jeszcze na żadnym z aut reklamy typu "Mamy 95 % skuteczność w nauce jazdy". Większość chwali się zdawalnością, nie nauczeniem.
Takie jednostki jak my mogą sobie popisać, czasem przy okazji coś zrobić. Niestety mentalność Polaków jest jaka jest i najczęściej wizualizację tego można zaobserwować na drodze.

Jak to powiadają starzy górale: alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach :619:

Jeśli możesz, pomóż proszę - www.piecioraczki.pl

Forum Klub Suzuki

PostNapisane: Śr 22 paź, 2008 15:06 
Redaktor Naczelny
Moderator

Model:: GV 2,0 DeLux
Adr napisał(a):
mogloby cos dac

Adr napisał(a):
moze byc bezpieczniejszy

bardzo dużo tych może, ale nie musi, więc nie przez przepisy tylko przez wychowanie można osiągnąć efekty, przepisy wszystkiego nie obejmą, musiałoby być ich tyle ile sytuacji, a tego nikt nie przeczyta, spamięta, nie mówiąc o przestrzeganiu.
Zacząć trzeba od podstaw, pierwsze nawyki są już z domu, jaki przykład dajem, jak ominiemy korek trawnikiem do duże prawdopodobieństwo że za nami pojadą inni :D
Szkoła też powinna nie tylko uczyć ale i wychowywać :D
My jako Klub też możemy coś zrobić, przynajmniej na swoim podwórku i nie muszą to być wielkie rzeczy, założyć wątek o bezpieczeństwie na drodze, a przede wszystkim starać się jeżdzić bezpiecznie, lepka do czegoś zobowiązuje :diabel2:

PostNapisane: Śr 22 paź, 2008 15:11 

Kitza: wysokosc - niekoniecznie, bo dla mnie nie ma znaczenia, czy za przekroczenie predkosci o 100 proc. wezma mnie do aresztu na 24 godziny, czy 72. Jedno i drugie przeraza.
Predzej kierowca Lexusa pomysli o mandacie niz wyrostek, dla ktorego liczy sie: zaszpanowac przed kolegami i to jest najwazniejsze na swiecie. Chodzi teraz o to, by do takiego szpanowania nie doszlo. Albo by bylo skanalizowane (np. na plytach lotniska, pod opieka fachowcow z automobilklubu).
Jesli juz mowa o wysokosci kary, zgadzam sie z finskim pomyslem - tam placisz mandat w procentach. To znaczy, np. 10 procent swojej miesiecznej pensji. I to ma sens, bo dla kazdego jest tak samo sprawiedliwa (bolesna) - uczestnicza w tym razem policja i urzedy skarbowe.
Adr

Adr

PostNapisane: Śr 22 paź, 2008 15:14 
Redaktor Naczelny
Moderator

Model:: GV 2,0 DeLux
Adr napisał(a):
10 procent swojej miesiecznej pensji

super pomysł :D 0 pensji = 0 mandatu :)

PostNapisane: Śr 22 paź, 2008 15:17 

Model:: A3 Sportback 2.0 TFSI Quattro / 240KM
Adr napisał(a):
To znaczy, np. 10 procent swojej miesiecznej pensji.

Ale tam nie ma tak rozwiniętej szarej strefy jak u nas i unikania podatków przez "niewykazywanie" dochodu.
To nie przejdzie.
Areszt na 24... to już coś.
Najbardziej jednak jestem za... odpracowaniem kary w czynie społecznym.
I to nie tylko za wykroczenia drogowe ale także za drobne przestępstwa (jak np. zniszczenie cudzego mienia spray'em).

To by dopiero było poniżenie jak by koledzy usłyszeli (albo nawet zobaczyli) jak taki "świrus" zamiata chodnik u siebie na osiedlu. Nie "gdzieś tam" gdzie go nik nie zna... albo tam gdzie nabałaganił (vide: spray) albo u siebie na podwórku!

PostNapisane: Śr 22 paź, 2008 15:18 

Rennes: chodzi o dochody (Urzad Skarbowy). Byc moze istnieje jakies minimum. Poza tym zawsze bedzie istnial margines mandatow nie sciagnietych.
Natomiast duza w tym rola mediow, w ktorych jest za malo propagowana bezpieczna jazda.
Prawda jest to, ze juz z domu dziecko wynosi zachowanie (rodzicow) na drodze, a z tym bywa roznie. W szkolach probowano tez wprowadzic wychowanie komunikacyjne, ale cos nie wyszlo...

Pomysl prac publicznych uwazam za doskonaly. Ma tylko jedna wade - jest drogi (bo ktos musi pilnowac osob odrabiajacych w ten sposob kare).
W Norwegii, jesli policja zlapie Cie w stanie nietrzezwym, oprocz zwyczajowych kar, wysyla informacje do pracodawcy - szef i firma wie, ze masz problem z alkoholem. Za drugim razem dodatkowo zwalniaja Cie z roboty.

Adr

Ostatnio edytowano Śr 22 paź, 2008 15:35 przez Adr, łącznie edytowano 1 raz

Adr

PostNapisane: So 25 paź, 2008 13:41 

Model:: Suzuki Baleno
Adr napisał(a):
np. 10 procent swojej miesiecznej pensji. I to ma sens, bo dla kazdego jest tak samo sprawiedliwa (bolesna) Adr

10 % PENSJI OK. tyle że punkty też muszą pozostać!! Sama kasa dla zamożnych to pikuś, a punktów każdy się boi :ok:

Malinowski jak będziesz taki żwawy to ci rente zabiorą

PostNapisane: N 26 paź, 2008 15:19 

Model:: Swift 5D 1.3 GS '05
a w mojej ocenie wszystkie kary są skuteczne, jeżeli są niuchronne i sprawnie egzekwowane i tutaj leży problem :)

a tak poza tym, to: uswiadamiac, uswiadamiac i jeszcze raz uswiadamiac

Pozdrawiam

wiem, że nic nie wiem :)

PostNapisane: Cz 30 paź, 2008 07:27 

chronos: zabieranie samochodu jest nieskuteczne, bo rozny jest stan prawny (finansowy) samochodu, ktorym ktos popelnia przestepstwo. Bylbym za polaczeniem systemu finskiego i norweskiego: mandat w wysokosci proporcjonalnej do dochodow i ostrzezenie do pracodawcy i gminy, a za drugim razem opublikowanie informacji w lokalnych mediach i zabranie prawa jazdy na kilka lat.
Adr

Adr

PostNapisane: Cz 30 paź, 2008 08:17 

Model:: <-Baleno 1.8, ->Astra H
Adr, co do proporcjonalnego do zarobkow mandatu to rzeczywiscie mozna sie zastanowic - pytanie co, jak ktos jest bezrobotny... Ale co do zabierania prawka na kilka lat, to brzmi juz za ostro - czyli jak dwa razy przekrocze o powiedzmy 30km/h predkosc to zabiora autko, czy za super wykroczenia? Nie oszukujmy sie ze niektore ograniczenia w PL sa smieszne np. latem, gdyz czesto dostosowane sa do warunkow zimowych...

Suzuki Baleno 1.8 - niepozorne i zadziorne :diabel2:
"Każdy problem ma rozwiązanie - skoro nie ma rozwiązania, to nie ma problemu" :okulary:

PostNapisane: Cz 30 paź, 2008 08:53 

Model:: Suzuki Bandit
hoodzix napisał(a):
pytanie co, jak ktos jest bezrobotny.

Stawka % od dochodów dla pracujących i standardowy (jak dziś) cennik dla bezrobotnych.

Jak to powiadają starzy górale: alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach :619:

Jeśli możesz, pomóż proszę - www.piecioraczki.pl

Forum Klub Suzuki

PostNapisane: Cz 30 paź, 2008 08:57 

Kitza ma racje.
Hoodzix: nie wyjasnilem tego, chodzi np. o zlapanie za jazde po pijanemu.
Adr

Adr

PostNapisane: Cz 30 paź, 2008 09:07 

Model:: <-Baleno 1.8, ->Astra H
Adr, no to teraz tak nie ma, mniej wiecej, ze odbieraja prawko jak ktos po % jezdzi :?: Ale rozumiem o co chodzi - za powazniejsze przewinienia.

Suzuki Baleno 1.8 - niepozorne i zadziorne :diabel2:
"Każdy problem ma rozwiązanie - skoro nie ma rozwiązania, to nie ma problemu" :okulary:

PostNapisane: Cz 30 paź, 2008 09:26 

Obawiam sie tylko w takich przypadkach o rozwoj czarnego rynku nielegalnych dokumentow... Bo bazy danych (pojazdow i osob) wciaz u nas kuleja...
Adr

Adr

PostNapisane: Wt 08 lut, 2011 16:51 

Model:: GV 2,0 benz 2008r
trochę oodświeżam temat, wrzucając link do filmu który znalazłem na pewnym forum gdzie toczyła się dyskusja o pewnym wypadku, uprzedzam że jest on nie dla wszystkich bo niektóre sceny są drastyczne: film

Jest GV 2,0benz z 2008r, a były:P3008, SUZUKI SX4 GS 4x4 w kolorku ZEE i JIMNY 1,3
Forum Klub Suzuki

PostNapisane: Wt 08 lut, 2011 18:58 

Model:: Był Swift 1.3.Obecnie brak ale w myślach Suzi
marco napisał(a):
trochę oodświeżam temat,

no to odświeżyłeś temat... wrzucając ten film. Powiem tak, ten kto obejrzy ten film, i podejdzie do tego z głową, to zapewne podejście do jazdy ulegnie w jakimś stopniu zmianie mając takie widoki przed oczyma.

"Nigdy nie odbieraj nikomu nadziei...może to ostatnia rzecz, jaką posiada..."

Pozdrawiam Marcin

PostNapisane: Wt 08 lut, 2011 22:31 

Model:: SX4 1.6 4WD
marco napisał(a):
niektóre sceny są drastyczne

Faktycznie lekko nie jest, choć zasadniczo inscenizowane. Ale wrażenie robi.

Ja tylko chciałem dodać, że mam wrażenie, że w Polsce mało który sprawca wypadku ze skutkiem śmiertelnym, o ile był trzeźwy w momencie zdarzenia, trafia za kraty. Norma to wyroki w zawieszeniu i brak aresztu na czas postępowania. W tym zakresie film nie pokrywa się z naszą rzeczywistością.

PostNapisane: Śr 09 lut, 2011 11:17 

Model:: GV 2,0 benz 2008r
jest tam również kilka przypadków pieszych, drastyczny jest szczególnie ten gość który idzie chyba z pizzą i wszedł prosto pod samochód.
Wniosek z tego taki, nieważne czy jedziesz, idziesz czy stoisz, gdy poruszasz się po drodze lub w jej pobliżu to musisz mieć oczy dookoła głowy.

Jest GV 2,0benz z 2008r, a były:P3008, SUZUKI SX4 GS 4x4 w kolorku ZEE i JIMNY 1,3
Forum Klub Suzuki

PostNapisane: Śr 09 lut, 2011 15:06 

Model:: Ignis Sport
marco napisał(a):
szczególnie ten gość który idzie chyba z pizzą i wszedł prosto pod samochód

stary filmik i w dodatku fake ;) tak jak pisał bilbos, jest parę inscenizowanych które można znaleźć na YT w kategorii "śmiesznych" filmików

generalizując składanka daje do myślenia

Baleno GS > Ignis Sport

PostNapisane: Śr 09 lut, 2011 15:43 

Model:: Citroen C5 :P
najbardziej mnie i przeraża jak na prostej drodze gość zjeżdża na przeciwny pas ruchu i uderza czoło w inne auto. O ile podczas jak inni wyprzedzają z naprzeciwka i jada na Ciebie, to widzisz i możesz uciekać na pobocze, to takie nagłe zjechanie jest tak nie przewidywalne, że aż ciarki przechodzą.

Nieznajomy nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Pod płaszczem nosił wytarty skórzany kubrak, sznurowany pod szyją i na ramionach. Kiedy ściągnął swój płaszcz, wszyscy zauważyli, że na pasie za plecami miał miecz.

PostNapisane: Śr 09 lut, 2011 17:58 

Model:: IGNIS 1.3 4WD (Japan)
jasne napisał(a):
składanka daje do myślenia

Tylko niestety daje do myślenia myślącym... znakomita reszta i tak będzie działać po swojemu.

Nie wierz sondażom, którymi sam nie manipulowałeś...

PostNapisane: Śr 09 lut, 2011 19:01 
Klubowicz KSP

Model:: GV 2.o 5MT
jackkk napisał(a):
znakomita reszta i tak będzie działać po swojemu.

Trzeba wierzyć , że zajdzie jakaś zmiana w myśleniu nawet u tych , którzy nie grzeszyli myśleniem do tej pory . Takie obrazki mają moc i potrafią czasem obudzić głęboko uśpione resztki zdrowego rozsądku .

Pozdrawiam były
Administrator Forum

http://www.klubsuzuki.pl

PostNapisane: Śr 09 lut, 2011 20:06 

Model:: IGNIS 1.3 4WD (Japan)
pitpaw napisał(a):
Trzeba wierzyć , że zajdzie jakaś zmiana w myśleniu nawet u tych , którzy nie grzeszyli myśleniem do tej pory

Ja im tego szczerze życzę... szczególnie ze względu na swoje i swoich bliskich bezpieczeństwo.

Nie wierz sondażom, którymi sam nie manipulowałeś...

PostNapisane: Pt 03 kwi, 2015 23:34 

Model:: SX4
Rzadko zaglądam na forum, niemniej wraz z życzeniami Spokojnych Świąt Wielkanocnych odświeżę wątek poniższymi linkami:
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prezyden ... cow/f3s6fz

No i żeby wszystkim jeżdżącym Suzuki na 4oo i 2oo żyło się przyjemniej:

http://kartuzy.info/wiadomosc,21902,Uzy ... rogi-.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://kartuzy.info/video,512,Uzyj-wyob ... i-1-2.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://kartuzy.info/video,513,Uzyj-wyob ... i-2-2.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Bezpiecznej drogi!

Cykli

PostNapisane: So 04 kwi, 2015 09:48 

Model:: Jimny "Kermit"
Cykli napisał(a):
Bezpiecznej drogi!

Tak...Bezpiecznej... Mamy przecież tylko jedno życie....

Samochód jest więzieniem, dzięki któremu możesz poczuć wolność...

PostNapisane: So 04 kwi, 2015 18:58 
Klubowicz KSP

Model:: Jimny
Słuszna idea. Powinniśmy życzyć sobie wesołych, ale jednocześnie trzeźwych (szczególnie na drogach) Świąt, czego sobie i Państwu życzę Obrazek

Mamusia "Team MrQuad"
---------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1