Teraz jest Pt 15 gru, 2017 13:19

Strefa czasowa: UTC + 1

Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt 27 sty, 2009 18:37 
Administrator

Model:: IGNIS 1.3 4WD (Japan)
Znalazłem taki oto nowy-stary pomysł naszych kochanych rządzących:
A r t y k u ł
Myślicie, że to dobry pomysł ? Jakie ma zalety a może ma jakieś wady ?

Nie wierz sondażom, którymi sam nie manipulowałeś...

PostNapisane: Wt 27 sty, 2009 18:54 

"Początkujący kierowcy przez dwa lata po zdaniu egzaminu będą musieli jeździć z zielonym listkiem przyklejonym za szybą"

W latach bodajże siedemdziesiątych to było wprowadzone i zdawało pozytywny skutek,a mianowicie inni użytkownicy ruchu bardziej zwracali na takiego kierowcę-wiadomo młody i może coś wykręcić.

PostNapisane: Wt 27 sty, 2009 19:28 

Model:: Suzuki Kizashi
Myślę że w obecnych czasach gdzie jest ogromna ilość samochodów na drogach mało kto będzie zwracał na to uwagę.... zresztą większość młodych kierowców jeździ autkami rodziców...

Ostatnio edytowano Wt 27 sty, 2009 19:29 przez pablok31, łącznie edytowano 1 raz

pozdrawiam-pablok31

PostNapisane: Wt 27 sty, 2009 19:33 
Administrator

pablok31 napisał(a):
... zresztą większość młodych kierowców jeździ autkami rodziców...

No właśnie i tu zaczyna się problem. Co jeśli z jednego samochodu korzysta kilka osób ? Może wymyslą zamiast naklejek wymienne tabliczki za szyby, tak jak w autobusach :P

PostNapisane: Wt 27 sty, 2009 19:42 

Przypuszczam że tego nie przewidzieli, a każdy młody kupując autko raczej rejestruje je na rodziców żeby mieć zniżki.....

pozdrawiam-pablok31

PostNapisane: Wt 27 sty, 2009 21:09 
Klubowicz KSP
Współzałożyciel Stowarzyszenia

Model:: GV 2.o 5MT
W krajach europy zachodniej np. Francji jest przepis który nakazuje młodemu kierowcy odpowiedni sposób oznakowania auta które prowadzi ( nie musi być jego właścicielem ) i biada temu który tego nie zrobi. Tu jest problem który był u nas wielokrotnie maglowany a mianowicie nie kwestia surowości kary a świadomość tego , że ta kara może mniej dotkliwa ale jest nieuchronna.

Pozdrawiam były
Administrator Forum

http://www.klubsuzuki.pl

PostNapisane: N 01 lut, 2009 09:31 

Model:: SX4 sedan
Zgoda. Dodatkowo dochodzi do tego fakt, ze oznakowanie auta zielonym listkiem (czy czymkolwiek innym) jest korzystne dla samego oznaczajacego - inni sa wobec takiej osoby bardziej uprzejmi, wiecej wybaczaja. Ma to sens, ale dla nas, Polakow, jest w tym cos wstydliwego, przyznac sie, ze jest sie slabym kierowca, przeciez wszyscy jestesmy Holowczycami.
Pomysl, aby przez pierwszy rok ograniczac predkosc np. do 80 km/h uwazam za chybiony, bo wszystko zalezy od warunkow jazdy i mlody kierowca, ktory ma prawo jazdy od 11 miesiecy i duzo jezdzi (np. ma przejechane 30.000 km) moze byc lepszym kierowca niz 80 latek wyjezdzajacy bolidem przed Wielkanoca.
Sumujac: przez 1 rok: oznakowanie: tak, ograniczenie predkosci: nie.

Adr

Adr

PostNapisane: N 01 lut, 2009 11:47 

Adr napisał(a):
jest w tym cos wstydliwego, przyznac sie, ze jest sie slabym kierowca,

nie ma czego się wstydzić i oszukiwać- swoich umiejętności?

Zawsze powinniśmy być tolerancyjni i wyrozumiali do innych użytkowników.Przecież każdy może popełnić jakiś błąd.

PostNapisane: N 01 lut, 2009 12:06 

Model:: ___
Powiem tak - kiedy zaczynałem jeździć byłem jak najbardziej przekonany aby nakleić na aucie zielony listek i ostrzec tym samym innych użytkowników drogi, że maja przed sobą "niepewnego" kierowcę. Dodatkowy plus jest też taki, że "zieloni" jeżdżą na ogół przepisowo co frustruje innych użytkowników drogi (nawet jeśli nowicjusz wlecze się prawym skrajnym pasem) i w ten sposób jadący z tyłu wie że takiego lepiej wyprzedzić.

To były zalety. Są też wady, z czego jedna mocno dyskwalifikująca pomysł z zielonym listkiem:
1. Naklejka jest trudna do dostania na stacjach benzynowych - pytałem na kilku,
albo nie wiedzieli o co mi chodzi (przypuszczam, że myśleli, że chcę sobie wlepkę z listkiem marichuany kupić), albo mówili że nie ma i rzadko są. Pewnie, że jest allegro, ale przy cenie 2,50 zł doliczając koszty przesyłki zakup staje się bezensowny.

2. Podobno posiadanie "listka" to żaden wstyd. Z osób obsługujących na stacjach gdzie wiedzieli o jaką nalepkę chodzi pojawiały się głupkowate uśmiechy i słowa typu "a, świeży kierowca, hehe". Szczerze mówiąc czułem się jak młody nastolatek, który przyszedł pierwszy raz kupić prezerwatywy :diabel2:

3. Po rozmowach ze znajomymi listek został zdjęty.. Powód jest prosty - słyszałem kilka historii o tym jak taksówkarze, lub inni kierowcy jeżdżący autami "nie pierwszej młodości" lubią prowokować kolizje (np. zajeżdżać drogę aby się na nich najechało), aby potem pokrywać z ubezpieczenia "sprawcy" naprawę blacharki czy innych rzeczy w aucie.
Jeśli "zielony" jedzie nowym autem to boli to mocno... Zielony listek w tym przypadku to proszenie się o tego typu problem, z policją nie ma potem gadania bo argument, że "wie pan, on się dopiero uczy jeździć" załatwia całą sprawę.

Ogólnie więc za pomysłem jestem za, o ile nie będzie tego typu problemów jak opisałem.

Pozdr. JLo

PostNapisane: N 01 lut, 2009 12:12 
Administrator

Adr napisał(a):
mlody kierowca, ktory ma prawo jazdy od 11 miesiecy i duzo jezdzi (np. ma przejechane 30.000 km) moze byc lepszym kierowca niz 80 latek wyjezdzajacy bolidem przed Wielkanoca

Ot co, dlatego nie powinno być to związane z czasem posiadania prawa jazdy, a z ilością przejechanych kilometrów (co oczywiście jest o wiele trudniejsze do sprawdzenia).

PostNapisane: N 01 lut, 2009 13:02 

To co piszecie jest ok ale najbardziej w tym wszystkim liczy się wyobraźnia kierowcy...

pozdrawiam-pablok31

PostNapisane: N 01 lut, 2009 13:09 
Administrator

pablok31, racja. Moim zdaniem nie wszyscy niestety mają predyspozycje do prowadzenia samochodu, a panuje głupi pogląd, że teraz wszyscy muszą mieć prawo jazdy.

PostNapisane: N 01 lut, 2009 13:27 

Każdy z nas kiedyś zaczynał i nie wiedział czy i jak będzie prowadzić auto... wprawę można załapać tylko i wyłącznie włączając się do ruchu drogowego codziennego... ale trzeba to robić z rozwagą i rozsądkiem.... tak jak jackkk, napisałeś nie każdy ma predyspozycje do prowadzenia auta..., a ja byłbym za tym żeby zwiększyć godziny jazdy dla kursantów, a w szczególności po mieście...

pozdrawiam-pablok31

PostNapisane: N 01 lut, 2009 14:17 
Administrator

Popieram zwiększenie godzin jazd, niestety znowu wzrośnie koszt prawa jazdy. Jest jeszcze jedna kwestia - w czasie nauki oraz przy egzaminie większość kursantów jeździ spokojnie, rozsądnie i bezpiecznie a już po otrzymaniu upragnionego dokumentu wielu z nich dostaje małpiego rozumu. To też jest pewien problem, może jakieś badania psychologiczne ? Ciekawe jak by to było? Ciekawe czy sam bym takowe przeszedł ;) Co o tym myślicie?

PostNapisane: N 01 lut, 2009 14:23 

Jestem za wszystkim co zwiększyłoby bezpieczeństwo na drogach...

pozdrawiam-pablok31

PostNapisane: N 01 lut, 2009 16:47 

jackkk napisał(a):
Popieram zwiększenie godzin jazd

jestem za doskonaleniem jazdy

trzeba także zmienić sam program nauczania młodych kierowców-więcej jazdy w ruchu,a nie na placu

PostNapisane: Pn 02 lut, 2009 12:28 

Model:: SX4 sedan
Oczywiscie: rozsadek na pierwszym miejscu. Ale, jak tu mierzyc wszystkich rowno? Wielu nastolatkow (16, 17, 18) ma we krwi ogien (pamietacie?) i nie ma owego rozsadku zbyt wiele.
Sadze, ze tu duzo mozna ugrac w domu, my, ojcowie, matki przekazujacy wiedze i umiejetnosci dzieciom, a druga sprawa, to kursy: powinny byc dluzsze, obejmowac jazde w nocy, na autostradzie (!) i NAUKE KULTURY na drodze.
A co do zielonego listka: gdyby byl powszechny, to bylby latwy do kupienia. I nie wierze w masowe polowanie taksowkarzy na mlodych kierowcow.

Adr

Adr

PostNapisane: Wt 03 lut, 2009 10:19 
Współzałożyciel Stowarzyszenia

Model:: A3 Sportback 2.0 TFSI Quattro / 240KM
Zielony listek: TAK.
I zdecydowanie jestem za tym, że każdy pojazd prowadzony przez młodego kierowcę ma być oznakowany takim liściem. Jak zdałem prawko i jeździłem autem rodziców to im jakoś ten liść nie przeszkadzał. Jak teraz prowadzę auto żony to też nie czuję się źle, że taki liść jest na szybie przedniej i tylnej. A przyznam, że zauważam inne podejście współuczesników ruchu do prowadzącego auto tak oznakowane.

PostNapisane: So 25 sty, 2014 14:45 

Model:: Jimny "Kermit"
chiron napisał(a):
I zdecydowanie jestem za tym, że każdy pojazd prowadzony przez młodego kierowcę ma być oznakowany takim liściem. ........ A przyznam, że zauważam inne podejście współuczesników ruchu do prowadzącego auto tak oznakowane.

Też daję TAK dla zielonego liścia.....

Niemniej współuczestnicy ruchu do nowicjusza na drodze są różne. Rozumiem, że Chiron i Adr mają dobre doświadczenia w tej kwestii. Ale widać nie wszędzie jest taka kultura jazdy....
Mnie szybko wybito z głowy chęć przyklejenia takowego podając kilka przykładów z życia wpuszczania w maliny takich kierowców. Te historie usłyszałam od jednego z instruktorów jazdy.....

Samochód jest więzieniem, dzięki któremu możesz poczuć wolność...

PostNapisane: So 25 sty, 2014 16:34 
No Mamikur to żeś wykopała trupa! :one:

PostNapisane: N 26 sty, 2014 11:29 

Model:: Jimny "Kermit"
Nio...ale kiedy był założony ten wątek, to ja jeszcze prawa jazdy nie miałam...

Samochód jest więzieniem, dzięki któremu możesz poczuć wolność...

PostNapisane: N 26 sty, 2014 14:35 
Mamikur napisał(a):
ale kiedy był założony ten wątek, to ja jeszcze prawa jazdy nie miałam...

Ja też. :one:

PostNapisane: N 26 sty, 2014 15:59 

Mamikur napisał(a):
chiron napisał(a):
I zdecydowanie jestem za tym, że każdy pojazd prowadzony przez młodego kierowcę ma być oznakowany takim liściem. ........ A przyznam, że zauważam inne podejście współuczesników ruchu do prowadzącego auto tak oznakowane.

Też daję TAK dla zielonego liścia.....

Niemniej współuczestnicy ruchu do nowicjusza na drodze są różne. Rozumiem, że Chiron i Adr mają dobre doświadczenia w tej kwestii. Ale widać nie wszędzie jest taka kultura jazdy....
Mnie szybko wybito z głowy chęć przyklejenia takowego podając kilka przykładów z życia wpuszczania w maliny takich kierowców. Te historie usłyszałam od jednego z instruktorów jazdy.....

Nikt nie był zaraz orłem :one:

PostNapisane: Pt 12 sie, 2016 07:36 

Sam jeździłem z zielonym liściem mimo, że nie musiałem. Jakoś tak czułem się bezpieczniej :)

PostNapisane: Wt 16 sie, 2016 19:41 
Klubowicz KSP

Model:: Jimny JX '08 vel Kermit
Mamikur napisał(a):
kilka przykładów z życia wpuszczania w maliny takich kierowców. Te historie usłyszałam od jednego z instruktorów jazdy.....

Wydaje się że fantazja "stłuczkowych wyjadaczy" nieco przygasła od upowszechnienia się kamer/rejestratorów :;>:

CzareK

PostNapisane: Cz 18 sie, 2016 09:44 

Model:: GV II 1,9DDIS 2007
Bardzo przygasła, nawet rowerzyści zaczynają pomału to dostrzegać. Ostatnio jeden się mocno zdziwił po przybyciu wezwanej przez niego policji. Wcześniej nie informowałem go o kamerze (bo i po co ;) ) :D Mina gościa bezcenna :D

Pozdrawiam
Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)

PostNapisane: Pn 29 sie, 2016 13:52 

Czoboki napisał(a):
Bardzo przygasła, nawet rowerzyści zaczynają pomału to dostrzegać. Ostatnio jeden się mocno zdziwił po przybyciu wezwanej przez niego policji. Wcześniej nie informowałem go o kamerze (bo i po co ;) ) :D Mina gościa bezcenna :D

I tak trzeba postępować. Może w końcu niektórzy nauczą się wzajemnego szacunku na drodze :)

Strefa czasowa: UTC + 1