Teraz jest Cz 13 gru, 2018 10:08

Strefa czasowa: UTC + 1

Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 18:19 

Model:: Grand Vitara II ; Grand Vitara I
Pod koniec maja zły człowiek :kosci: wjechał w moje Baleno uszkadzając lewy przód. Allianz, w którym był ubezpieczony sprawca, szybko dokonał oględzin i wypłaty odszkodowania orzekając szkodę całkowitą, ponieważ koszty naprawy przekroczyły wartość auta. Odjęto wartość "wraku" od wartości auta przed wypadkiem i wypłacono mi 4500zł, co wtedy wydawało mi się korzystne bo auto nie wyglądało źle. Wymieniłem błotnik, zderzak i lampę (nowe zamienniki) oraz całe lewe zawieszenie z części używanych. Niby miało być OK,ale koło nadal jest cofnięte i teraz okazało się, że walnięta jest ława zawieszenia (droga i trudno dostępna część!), która nie była ujęta w spisie uszkodzeń. Oprócz tego wyje skrzynia biegów, szczególnie na wyższych biegach.
Moje pytanko jest takie - czy orientujecie się czy jest szansa odwoływać się jeszcze do TU i zgłaszać, że wrak jest mniej wart i co za tym idzie odszkodowanie powinno być wyższe. Minęło już 3 miechy, auto jest poskładane do kupy i pomalowane, ale nadal nie nadaje się do jazdy.
Dzięki za wszelkie opinie!!!

Gdy jesteś w lesie i chcesz się dowiedzieć, gdzie jest południe - spójrz na drzewo. Jeśli to palma - to jesteś na południu...

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 18:24 

Model:: Swift 5D 1.3 GS '05
Mozesz miec problem z udowodnieniem związku miedzy tymi uszkodzeniami, a wypadkiem - troche czasu minelo, mogles miec nastepne pukniecie...

No i kwestia co podpisales, przy odbiorze odszkodowania ;)

Ale mysle, ze slusznym byloby uwzglednienie tego zawieszenia (bo na skrzynie bym nie liczyl, wyglada na uszkodzenie wynikajace ze zuzycia) - pisac pismo i okreslic, ze tego nie zauwazyli, a to tez wchodzi w zakres szkody, a ze nie jestes specjalista, zauwazylem dopiero teraz itd.

powodzenia ;)

Pozdrawiam

wiem, że nic nie wiem :)

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 18:34 

spoono napisał(a):
Ale mysle, ze slusznym byloby uwzglednienie tego zawieszenia (bo na skrzynie bym nie liczyl, wyglada na uszkodzenie wynikajace ze zuzycia) - pisac pismo i okreslic, ze tego nie zauwazyli, a to tez wchodzi w zakres szkody, a ze nie jestes specjalista, zauwazylem dopiero teraz itd.

Spróbuje ich zaatakować - nic nie stracę a może coś zyskam! Chcę znać tylko Waszą opinię, może ktoś miał podobny przypadek lub robi w ubezpieczeniach i wie jak mądrze uderzyć.
Ze skrzynią pewnie masz rację, że nie przejdzie - chociaż ja jestem pewny na 100%, że to skutek stłuczki. Przed wypadkiem chodziła jak żyleta i nie było żadnych problemów. Swoją drogą to muszę spytać balonowców co jej może dolegać!

Gdy jesteś w lesie i chcesz się dowiedzieć, gdzie jest południe - spójrz na drzewo. Jeśli to palma - to jesteś na południu...

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 19:23 

Przy okazji zobaczcie jak wygląda Balonik po szkodzie całkowitej wg. Allianz'a :D :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niezły wrak, co?!
;)

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 19:26 

Model:: Suzuki Baleno Kombi 1.6 GLXS Grade SOHC 16V LPG
Marek M. napisał(a):

to po co się zgadzałeś ??
nie musisz się zgadzać na szkodę całkowita oni maja naprawić i chu***
tak miałem z tico kiedyś ;] ale się nie dałem i musieli robić ;]

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 19:38 

luto napisał(a):

Z tego co wiem to raczej nie masz racji - jeśli koszt naprawy w ASO przewyższa wartość auta to muszą zastosować szkodę całkowitą. Ostatnio słyszałem o tym także w TVN TURBO. Co innego jeśli wycena jest na granicy opłacalności, wtedy można walczyć.

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 19:52 

Marek M. napisał(a):
luto napisał(a):

Z tego co wiem to raczej nie masz racji - jeśli koszt naprawy w ASO przewyższa wartość auta to muszą zastosować szkodę całkowitą. Ostatnio słyszałem o tym także w TVN TURBO. Co innego jeśli wycena jest na granicy opłacalności, wtedy można walczyć.

hmm no to powiedz sam czy w granicach opłacalności jest naprawa za 13000 w Daewoo Tico ?? za 16000 (wartość wtedy) ??
załatwiasz w TU ze maja robić i cie to nie interesują i tyle ;] będą robić pod górkę jak zawsze ale wyjścia raczej nie maja ;] oczywiście mowie o OC winowajcy a nie naszym AC

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 20:01 

luto napisał(a):
czy w granicach opłacalności jest naprawa za 13000 w Daewoo Tico ?? za 16000 (wartość wtedy) ??

Nie wiem czy dobrze kumam? Tico miało wartość 16000 a naprawa 13000 czy odwrotnie?
Bo jeśli to pierwsze to jednak jest 3000 na plus,więc nie ma podstaw do szkody całkowitej (niektóre TU próbują naciągać na szkodę całkowitą już od 75% wartości auta ale to jest nieprawidłowe i wtedy można iść na noże!).

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 20:11 

Marek M. napisał(a):
Nie wiem czy dobrze kumam?

dobrze ;]

nawet jakby auto było warte 100 a naprawa 10000 to muszą naprawić i tyle

przecież ty sam sobie w auto nie wj*****es wiec domagasz się przywrócenia go do stanu sprzed wypadku, ja bym nawet malucha im nie popuścił, swoja droga co później zrobić z takim "wrakiem" ?? to nawet ciężko sprzedać, no chyba ze na kawałki :)

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 20:46 

luto napisał(a):
nawet jakby auto było warte 100 a naprawa 10000 to muszą naprawić i tyle

Chciałbym abyś miał rację, ale niestety nie tym razem! :(
TU też mają swoje przepisy (ogólne dotyczące OC dla wszystkich firm) i wg. nich nie ma możliwości zapłaty więcej niż auto było warte. Wyprzedzając pytanie - nie mają obowiązku, a nawet możliwości odkupienia wraku. Ot zwyczajnie, oni też bronią swoich interesów i to zgodnie z prawem , a że naszym kosztem...cóż, taka karma! :/

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 20:49 

wrak to oni se mogą w dupę wsadzić ;] albo dają wartość RYNKOWA auta sprzed wypadku albo naprawiają ;] nie widzę innej możliwości

marek m pewnie masz racje ale jakoś ich wycyckać tez idzie ;]

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 22:10 

Model:: SS/SSS/E46 Cd
MKV by sie przydal, bo on juz to raz przechodzil :) ( albo cos podobnego )

Co to znaczy zero kompromisów ? - tzn. zero pieniędzy od 1 danego miesiąca do 1 przyszłego :D
Były moderator forum - podziękowałem wraz z 17.03.2011

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 22:46 
Współzałożyciel Stowarzyszenia

Model:: A3 Sportback 2.0 TFSI Quattro / 240KM
No nie dokońca Panowie macie rację.
Otórz:
1. Jeśli szkoda naprawiana jest z OC sprawcy to niezależnie od wyceny (całkowita szkoda czy częściowa) macie prawo domagać się przywrócenia auta do stanu sprzed wypadku oraz zwrotu utraty wartości rynkowej spowodowanej uszkodzeniem auta.
2. Jeśli szkoda naprawiana jest z waszego AC, a ubezpieczyciel wycenił (i tu % kosztów naprawy w stosunku do wartości auta zależy od wieku auta) uszkodzenia jako szkoda całkowita to...
a) możecie przyjąć pieniądze a wrak sprzedać na części, naprawić, whatever.
b) możecie domagać się wypłaty całej kwoty na jaką opiewa ubezpieczenie AC oraz zabrania tego złomu, który wam pozostał (i ubezpieczyciel musi ten wrak od was zabrać!)

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 22:47 

Model:: Swift 1.2 2014r.
Sąd Najwyższy w siedmioosobowym składzie .......

„W obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym OC ma zastosowanie zasada pełnego odszkodowania wyrażona w art. 361 § 2 k.c., a ubezpieczyciel z tytułu odpowiedzialności gwarancyjnej wypłaca poszkodowanemu świadczenie pieniężne w granicach odpowiedzialności sprawczej posiadacza lub kierowcy pojazdu mechanicznego (art. 822 § 1 k.c.). Suma pieniężna wypłacona przez zakład ubezpieczeń nie może być jednak wyższa od poniesionej szkody (art. 8241 6 § 1 k.c.) i przede wszystkim na tym tle zachodzi potrzeba oceny, czy koszt restytucji jest dla zobowiązanego nadmierny (art. 363 § 1 zd. drugie k.c.).
Przyjmuje się, że nieopłacalność naprawy, będąca przesłanką wystąpienia tzw. szkody całkowitej, ma miejsce wówczas, gdy jej koszt przekracza wartość pojazdu sprzed wypadku .
Za utrwalony należy zatem uznać pogląd, że koszt naprawy uszkodzonego w wypadku komunikacyjnym pojazdu, nieprzewyższający jego wartości sprzed wypadku , nie jest nadmierny w rozumieniu art. 363 § 1 k.c. Pogląd ten aprobowany jest w doktrynie.”

Sąd Najwyższy wskazał jednocześnie, że niejednokrotnie dokonywał takiej oceny prawnej, rozstrzygając konkretne sprawy przeciwko firmom ubezpieczeniowym i przytoczył przykładowe sygnatury takich orzeczeń. "

http://www.capri.pl/forum/124968
http://www.rzu.gov.pl/skargi/najczestsz ... lkowita__3

PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 23:59 

etom i chiron, dzięki za opinie.
Fakt jest jednak taki, że wg. tego co przytoczył etom z określeniem szkody całkowitej miałem rację, a w związku z tym nie jest takie proste (a wręcz niemożliwe) upieranie się, że TU ma nam naprawić auto. Oczywiście teoretycznie zaspokojone są roszczenia finansowe, bo odszkodowanie + wrak to wartość naszego auta sprzed wypadku. Utrata wartości rynkowej "bitego" auta to już inna sprawa i osobny przyczynek do szarpania się z TU.

Ale wracając do mojego pytania z początku tematu - jest możliwość renegocjacji odszkodowania (po 3 miesiącach od wypadku i częściowej naprawie) z powodu mniejszej niż obliczono wartości wraku?

PostNapisane: Śr 03 wrz, 2008 09:29 
Współzałożyciel Stowarzyszenia

Model:: A3 Sportback 2.0 TFSI Quattro / 240KM
Marek M. napisał(a):
odszkodowanie + wrak to wartość naszego auta sprzed wypadku

Ale możesz zarządać by TU zabrało od ciebie ten wrak i wypłaciło ci całą kwotę odszkodowania. Mają taki obowiązek! Migają się od tego jak mogą i nigdzie oficjalnie nie podają, że jest taka możliwość, ale MUSZĄ to zrobić na twoje wyraźne rządanie!

PostNapisane: Śr 03 wrz, 2008 18:11 

Model:: Swift 1.2 2014r.
chiron napisał(a):
Ale możesz zarządać by TU zabrało od ciebie ten wrak i wypłaciło ci całą kwotę odszkodowania. Mają taki obowiązek!

Pierwsze slysze.
Nie wiem skad masz takie informacje, ale ja sie z czyms takim nie spotkalem.
Owszem, mnie np. PZU pomoglo sprzedac wrak (szkoda z AC) na licytacji internetowej, ale wyraznie zastrzegli, ze to tylko pomoc a nie ich obowiazek.

PostNapisane: Śr 03 wrz, 2008 23:00 

Wydaje mi się, że etom ma rację - nie słyszałem, aby TU miało obowiązek zabrania wraku.

Strefa czasowa: UTC + 1