Teraz jest Śr 13 lis, 2019 06:50

Strefa czasowa: UTC + 1

Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 17:28 

Model:: swift 1.3 GS HB 1993r.
nieuchronnie zbliża się zima, pora roku, która może dać się we znaki nie tylko nam, ale i naszym samochodom. śnieg, błoto pośniegowe, minusowe temperatury, sól sypana na drogi itp. dodatkowo zima potrafi zaskoczyć drogowców ;) i tu dochodzę do sedna sprawy, jak można "pomóc" naszym pojazdom przetrwać zimę. chodzi mi o jakieś sposoby (domowe albo specjalistyczne) które uchronią auta, szczególnie te starsze modele, przed skutkami zimy.

przykładowo ja w moim swifcie rocznik 93', gdy temperatura spada poniżej zera, zasłaniam część chłodnicy kartonem. w rezultacie silnik szybciej się grzeje, spada zużycie paliwa (tak mi się wydaje, bo im silnik cieplejszy, tym mniej pali i lepiej pracuje)

dodatkowo zainwestowałem w gumowe dywaniki :)

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 17:59 

Model:: Suzuki Swift S1300 ;-)
piecja napisał(a):
nieuchronnie zbliża się zima, pora roku, która może dać się we znaki nie tylko nam, ale i naszym samochodom. śnieg, błoto pośniegowe, minusowe temperatury, sól sypana na drogi itp. dodatkowo zima potrafi zaskoczyć drogowców ;) i tu dochodzę do sedna sprawy, jak można "pomóc" naszym pojazdom przetrwać zimę. chodzi mi o jakieś sposoby (domowe albo specjalistyczne) które uchronią auta, szczególnie te starsze modele, przed skutkami zimy.

Konserwacja - pod warunkiem, że była robiona na zdrową blachę a nie na korozję...

piecja napisał(a):
przykładowo ja w moim swifcie rocznik 93', gdy temperatura spada poniżej zera, zasłaniam część chłodnicy kartonem. w rezultacie silnik szybciej się grzeje, spada zużycie paliwa (tak mi się wydaje, bo im silnik cieplejszy, tym mniej pali i lepiej pracuje)

Bez sensu... No chyba, że jeździsz bez czegoś co się zwie termostat :D

Swift 1.3 8v 97" --> Baleno 1.6 "01 --> Swift 1.3 Gti 94" ==> Swift Super 1300 ;-)
Suzuki Swift Sport "08
Suzuki Grand Vitara "09
http://www.rd.siec2000.pl/av.jpg

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 18:16 
Współzałożyciel Stowarzyszenia

Model:: Ignis Sport
piecja napisał(a):
gdy temperatura spada poniżej zera, zasłaniam część chłodnicy kartonem

i wyłączasz wiatrak chłodnicy ? :)

Baleno GS > Ignis Sport

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 18:52 

Model:: swift 1.3 GS HB 1993r.
już spieszę z dokładnym wyjaśnieniem: zrobiłem tak poprzedniej zimy i wszystko było ok. wskazówka temperatury silnika oscylowała tak w połowie skali. tak jak pisałem wcześniej, temperatura na zewnątrz poniżej zera. wiatrak nie włączał się w czasie zimy (a działa na pewno) samą chłodnice zasłaniam tak w 40% i to niezbyt dokładnie.

p.s. oczywiście nikomu nie narzucam tego "domowego" sposobu

jeśli pojawią się jakieś negatywne skutki przysłonienia chłodnicy na zimę, niezwłocznie opisze to w tym temacie.

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 18:58 

Model:: KZJ95 2" AT
taki sposób jest OK, stosowany często w Montanie, na Alasce i Syberii i jeszcze kilku miejscach :)

było Suzuki, jest Toyota
:-D

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 19:20 

Może ja głupi jestem ale niech mi ktoś wytłumaczy... W jaki sposób przy sprawnym termostacie przysłonięcie chłodnicy przyspieszy nagrzanie silnika? :pomysl:

Swift 1.3 8v 97" --> Baleno 1.6 "01 --> Swift 1.3 Gti 94" ==> Swift Super 1300 ;-)
Suzuki Swift Sport "08
Suzuki Grand Vitara "09

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 19:45 

Zaklej sobie chłodnice, zobaczysz co się dzieje. Zresztą ta samo jak jest zasyfiona.

było Suzuki, jest Toyota

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 19:53 

A co się ma niby dziać skoro przy zimnym silniku w ogóle nie ma obiegu przez chłodnicę? :pomysl: Proszę nie piszcie "zasłoń sobie" tylko wytłumaczcie mi logicznie sens tego zabiegu bo może o czymś nie wiem...

Suzuki Swift Sport "08
Suzuki Grand Vitara "09

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 20:02 

Ale zimny silnik jest tylko przez chwilę, gdy płyn się nagrzewa musi oddawać ciepło do otoczenia. Brak wymiany ciepła z otoczeniem, daje szybsze nagrzanie płynu. Tym bardziej jeśli temperatura na zewnątrz jest bardzo niska, następuje większy pobór ciepła z układu.

było Suzuki, jest Toyota

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 20:08 

Model:: SS/SSS/E46 Cd
najlepszym sposobem jest posiadanie garażu :D

Co to znaczy zero kompromisów ? - tzn. zero pieniędzy od 1 danego miesiąca do 1 przyszłego :D
Były moderator forum - podziękowałem wraz z 17.03.2011

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 20:18 

Chyba się nie rozumiemy... Przy zimnym silniku płyn sobie krąży tylko w małym obiegu (w bloku i w głowicy) bo termostat jest zamknięty... Będzie się tam rozgrzewał tak samo długo niezależnie czy chłodnicę sobie zasłonię kartonem, deską, zdechłym kotem czy też nie zasłonie jej wcale... Termostat otworzy się dopiero przy temp. 85-90 stopni czyli właśnie przy optymalnej - gdy silnik już jest rozgrzany, zgadza się? Wtedy ciepły płyn z bloku zacznie mieszać się z zimnym z Waszej "tuningowanej" chłodnicy i gdy temp. płynu spadnie poniżej optimum termostat znów się zamknie, czyż nie?? Jak więc u diaska zasłonięcie tej chłodnicy niby przyspieszy Wam nagrzanie silnika? Przecież to jest kompletnie bez sensu - pomyślcie trochę...

Jedyne co może zrobić Wasz magiczny kartonik to opóźnić troszkę i spowolnić zamykanie się termostatu na już rozgrzanym silniku ale różnice będą minimalne... Może sens jest jak ktoś jeździ bez termostatu lub z niesprawnym termostatem... I pewnie od tego się zaczęło a inni zaczęli małpować bez zastanowienia... :053:

Suzuki Swift Sport "08
Suzuki Grand Vitara "09

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 20:27 

to się zgadza, ale przy otwierającym się termostacie i szybkiej jeździe róznica jest większa niz minimalna. :one:

było Suzuki, jest Toyota

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 20:34 

blizzard napisał(a):
to się zgadza,

Dziękuję, nie mam więcej pytań :D

blizzard napisał(a):
ale przy otwierającym się termostacie i szybkiej jeździe róznica jest większa niz minimalna. :one:

To jakiś lipny termostat chyba masz i przy zbyt niskiej temp. Ci się otwiera ;)

Suzuki Swift Sport "08
Suzuki Grand Vitara "09

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 20:37 

Erde napisał(a):

w Suzuki mam dobry, może co innego było we francuskim produkcie :P

zresztą zapasowy mam zawsze w aucie :)

było Suzuki, jest Toyota

PostNapisane: Śr 14 paź, 2009 20:39 

blizzard napisał(a):
Erde napisał(a):

w Suzuki mam dobry, może co innego było we francuskim produkcie :P

zresztą zapasowy mam zawsze w aucie :)

:one:

Suzuki Swift Sport "08
Suzuki Grand Vitara "09

PostNapisane: Cz 15 paź, 2009 14:58 
Klubowicz KSP

Model:: Jimny JX '08 vel Kermit
Chłodnice zasłaniało się w 125p... ale tam chyba w ogóle nie było termostatów... a już na pewno sprawnych :diabel2:

CzareK

PostNapisane: N 25 paź, 2009 07:46 

Model:: SWIFT
Boreal napisał(a):
ale tam chyba w ogóle nie było termostatów

Były były

Pozdrawiam Robert

PostNapisane: So 19 gru, 2009 11:06 

Model:: swift 1.3 2002
Przysłonięcie chłodnicy podczas jazdy w trasie zawsze ma sens, podczas mrozów
zmniejsza się przepływ zimne powietrza przez układ chłodzenia silnika.
Jadąc szybko przy stałej prędkości obrotowej silnik generuje mniej ciepła i może być niedogrzany, dzięki osłonie chłodnicy nie będzie się niepotrzebnie wychładzał.
W mieście przy takiej małej chłodniczce jak w Swifcie to niema sensu
:P

PostNapisane: So 19 gru, 2009 11:26 
Moderator

Model:: Swift 1.3 GTi mk4 & Mitsubishi Galant 2.5 V6
Erde napisał(a):
Chyba się nie rozumiemy... Przy zimnym silniku płyn sobie krąży tylko w małym obiegu (w bloku i w głowicy) bo termostat jest zamknięty... Będzie się tam rozgrzewał tak samo długo niezależnie czy chłodnicę sobie zasłonię kartonem, deską, zdechłym kotem czy też nie zasłonie jej wcale... Termostat otworzy się dopiero przy temp. 85-90 stopni czyli właśnie przy optymalnej - gdy silnik już jest rozgrzany, zgadza się? Wtedy ciepły płyn z bloku zacznie mieszać się z zimnym z Waszej "tuningowanej" chłodnicy i gdy temp. płynu spadnie poniżej optimum termostat znów się zamknie, czyż nie?? Jak więc u diaska zasłonięcie tej chłodnicy niby przyspieszy Wam nagrzanie silnika? Przecież to jest kompletnie bez sensu - pomyślcie trochę...

Jedyne co może zrobić Wasz magiczny kartonik to opóźnić troszkę i spowolnić zamykanie się termostatu na już rozgrzanym silniku ale różnice będą minimalne... Może sens jest jak ktoś jeździ bez termostatu lub z niesprawnym termostatem... I pewnie od tego się zaczęło a inni zaczęli małpować bez zastanowienia... :053:

Kartonik co innego daje moim zdaniem:
Gdy już termostat się otworzy i płyn z obiegu wewnętrznego wymiesza się z tym z zewnętrznego to ma on pewną temperaturę. Potem termostat znowu się zamyka i tutaj zaczyna się różnica - jeśli nie mamy kartoniku to płyn w chłodnicy schłodzi się podczas jazdy do wyraźnie niższej temperatury niz płyn w chłodnicy zasłoniętej kartonem. Co za tym idzie przy ponownym otwarciu termostatu nie będziemy mieli tak radykalnie różnych temperatur cieczy i silnik wolniej się schłodzi i prawdopodobnie nie aż tak bardzo jak przy chłodnicy odsłoniętej... no ale to tylko moje gdybanie (wiem, że termostat się zamyka od temperatury cieczy ale to jest chyba na wylocie z silnika prawda?? A to znaczy, że może bardziej lub mniej się silnik nagle schłodzić zanim zimny płyn dotrze do termostatu)

Obrazek

PostNapisane: Pt 25 gru, 2009 19:58 

Model:: swift 1.3 2002
W/g mnie jesteś blisko. Przy ciepłym silniku od tem mniej 85st C termostat jest stale otwarty i nie zamyka się praktyczniej jeżeli silnik pracuje.
Przysłonięcie chłodnicy poprawia bilans cieplny silnika - silnik pracuje bliżej optymalnej temperatury pracy zapewniające najwydajnisze spalanie paliwa. Energia uzyskana ze spalania nie jest poświęcona na dogrzanie silnika tylko na napędzanie pojazdu. W trasie nie ma też możliwości przegrzania silnika, co w mieści może się zdarzać.

PostNapisane: So 26 gru, 2009 05:00 

Model:: Swift 1.2 2014r.
Zakladajac, ze uklad chlodzenia jest sprawny i odpowiednio policzony/wydolny, to (sprawny) termostat powinien byc jedynym regulatorem temp. silnika.
Termostat nie pracuje zero-jedynkowo i nie jest tylko otwarty, albo tylko zamkniety. Ma tez stany posrednie, wiec szybkosc wychlodzenia plynu przez chlodnice (np. podczas szybszej jazdy) nie ma znaczenia dla utrzymania przez termostat odpowiedniej temperatury.
Jezeli chlodnica bedzie szybciej ochladzac plyn, to i szybciej termostat bedzie sie zamykal,
ale w kazdej chwili jego stopien otwarcia bedzie taki, by zapewnic optymalna temp. silnika.

Oczywiscie, prace termostatu charakteryzuje pewna histereza i bezwladnosc, ale to opoznienie w reakcji na zmiane temp. nie jest na tyle duze, by nie nadazyc za spadekiem temp. cieczy wychladzanej przez chlodnice.

Zaslanianie chlodnicy ma sens jedynie przy zle dzialajacym termostacie (stale otwarty, lub utrzymujacy za niska temp.) albo przy zle dobranych parametrach ukladu chlodzenia dla konkretnego silnika/samochodu eksploatowanego w danych warunkach klimatycznych.
I nie dotyczy rozgrzewania silnika, bo jak ktos juz zauwazyl, chlodnica i tak jest wtedy odcieta od ukladu chlodzenia - przez termostat.

ps
Tak na skroty - jezeli np. przy stale zamknietym termostacie, temp. silnika moze osiagnac wartosc co najmniej optymalna przy najnizszych temperaturach otoczenia, to znaczy ze nie ma potrzeby ingerowac w uklad chlodzenia, bo i tak wystepuje naddatek ciepla.

Ostatnio edytowano So 26 gru, 2009 05:08 przez etom, łącznie edytowano 2 razy

Strefa czasowa: UTC + 1