Teraz jest Cz 21 lis, 2019 13:04

Strefa czasowa: UTC + 1

Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz 05 mar, 2009 23:35 

Model:: <-Baleno 1.8, ->Astra H
Hej! Tak sie zastanawiam, czy rzeczywiscie sa tak duze roznice w olejach do silnika o tych samych parametrach (lepkosciach) ? Czy kupujac np. mobil1 (mineral), jak ja ja, to nie przeplacam w stosunku do mojej pani, ktorej kolega mechanik kupil lotosa (mineral). Moj byl wtedy ok 50zl drozszy na 5 litrach. Ostatnio duzo osob pisze ze zalali, badz chca zalac np. olej shella. Jeszcze rok temu NIGDY bym takiego czegos nie wlal do silnika, ale jak czytam co piszecie, popatrze na ceny polskich olejow i tych mocno rekalmowanych, to czlowiek sie zastanawia, czy po prostu nie kupuje generalnie tego samego, ale z innymi etykietami? Dlaczego taki shell kosztuje na oko 70zl, a mobil1 120zl, a cos tam jeszcze 150zl? Czy rzeczywiscie gra warta swieczki, czy to czysty marketing? No bo jaki sens jest przeplacac, skoro nie widac roznicy ;) A moze jest? Jestem ciekaw, czy znajdzie sie ktos, kto pracowal w brazny i sie zna, badz wie cos ciekawego ktos z Was :)

Suzuki Baleno 1.8 - niepozorne i zadziorne :diabel2:
"Każdy problem ma rozwiązanie - skoro nie ma rozwiązania, to nie ma problemu" :okulary:

PostNapisane: Cz 05 mar, 2009 23:47 

Model:: SWIFT 1,5 GS
wydaje mi się, że różnice nie są odczuwalne a cena no cóż.Raczej w obecnych czasach to w większości marketing.Benzyna np na Orlenie a na BP to pochodzi z jednego źródła.Na Węgrzech z fabryki nie wychodzi tylko Suzuki.... :one:
Nie jesteśmy w F1 gdzie liczy się każdy detal, który decyduje.... ;)

brodal78

PostNapisane: Śr 25 mar, 2009 22:54 

szkoda ze forumowicze nie zainteresowali sie tym tematem (w sensie dyskusji, opinii itp.). Moze przeoczyliscie :;>: Ale czy jesli cos spelnia (niby) wymagania (parametrami) to po co wlasciwie przeplacac, hmm??? Tylko sie tak nie rozpisujecie, jak wczesniej ;)

"Każdy problem ma rozwiązanie - skoro nie ma rozwiązania, to nie ma problemu" :okulary:

PostNapisane: Śr 25 mar, 2009 23:03 
Skarbnik Stowarzyszenia

Model:: SX4 1.6 4WD GS
hmmm... olej...

powiem tak: do niedawna bujałem się fiacikiem i od czasu jak skończyły się przeglądy serwisowe zacząłem lać oleje inne niż serwis - generalnie mobil1 lub castrol - jeździłem dużo, różnica była znaczna, kultura pracy silnika wzrosła, a ceny dużo niższe - w porównaniu do cen "serwisowego" :kosci:

oczywiście to bardzo subiektywna moja ocena...

znaczy coś jest w temacie - jak mawiał mój matematyk z podstawówki: "w tym szaleństwie jest metoda" :>

btw: już gdzieś to pisałem, ale byłem bardzo zaskoczony, gdy pojechałem na przegląd swoją S po 1kkm, to wlali castrol'a - a wszędzie przy logo S stoi Helix - why?

pozdrawiam
Konrad vel. Siemion

...znaczek 4x4 na Suzuki coś znaczy i jak kierowca nieustraszony to auto nie zawiedzie niezależnie od tego, że niby nie terenowe... (MML)

PostNapisane: Śr 25 mar, 2009 23:09 

Siemion napisał(a):
jak skończyły się przeglądy serwisowe zacząłem lać oleje inne niż serwis - generalnie mobil1 lub castrol - jeździłem dużo, różnica była znaczna, kultura pracy silnika wzrosła, a ceny dużo niższe - w porównaniu do cen "serwisowego"
Pytanie co Ci tam lali :niewiem:
Siemion napisał(a):
oczywiście to bardzo subiektywna moja ocena...
No tak, ale raczej tu specjalisty takiego nie am, ktory wyloze czarno na bialym, i nie da nam wmowic ze czarne jest czarne i takie tam ;) Ale tak serio, to Ty wlales uwazane za dosc dobre oleje, ale co np. taki olej Shella czy Lotosa, ktore sa o wiele tansze? Moja pani jezdzi na Lotosie (tak kolega mechanior polecil :zdziw: ) i zadnych problemow nie bylo.

PostNapisane: Śr 25 mar, 2009 23:16 
Skarbnik Stowarzyszenia

hoodzix napisał(a):
Pytanie co Ci tam lali

fiat ma "swoje" oliwy - sellenia czy jakoś tak :/

hoodzix napisał(a):
np. taki olej Shella czy Lotosa, ktore sa o wiele tansze

ja od chwili jak pojawił się Shell na polskim rynku leję VP - zawsze myślałem, że Shell Hellix jest równie dobry - mam rozumieć z Twojej wypowiedzi, że równie dobry i tani? :diabel2:

pozdrawiam
Konrad vel. Siemion

...znaczek 4x4 na Suzuki coś znaczy i jak kierowca nieustraszony to auto nie zawiedzie niezależnie od tego, że niby nie terenowe... (MML)

PostNapisane: Śr 25 mar, 2009 23:23 

Siemion napisał(a):
mam rozumieć z Twojej wypowiedzi, że równie dobry i tani?
Tzn chcialbym sie tego dowiedziec :P Bo ja zalalem mobil1 ale byl od wspomnianego lotos o wiele drozszy (procentowo of course). Tak wiec - skoro to jest to samo, to gdzie sens placic wiecej? Chyba ze to polega na tym, ze: kupisz przeciez piwo rycerz z biedronki, ktore ma okreslone parametry, albo doplacisz i kupisz leszka ??? To piwo i to piwo, ale jesli jest taka roznica, to wole wydac wiecej i wypic 2 leszki niz 3 rycerze :) Ciekawe jak to ma sie do olejow silnikowych (chodzi o wlasciwosci smarowania, a smakowych :P ) ???

PostNapisane: Śr 25 mar, 2009 23:34 
Skarbnik Stowarzyszenia

hoodzix napisał(a):
To piwo i to piwo, ale jesli jest taka roznica, to wole wydac wiecej i wypic 2 leszki niz 3 rycerze

i tu chyba jest sedno - ja do "wynalazków" podchodzę jak do jeża - stąd decyzja o laniu "bardziej markowej" oliwy do fiacika...

tak jak wyżej brodal78 napisał - ja pewnie nie będę w stanie wyczuć różnicy :one:

btw: a jeśli to będzie leszek pils... ech... :hop:

pozdrawiam
Konrad vel. Siemion

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 09:04 

Model:: suzuki swift 1.3 GLX
To porownaj piwo tesco i heinekena to piwo i to piwo.

Poza klasa lepkosci xW y olej posiada masę parametrów takich jak wskaźnik lepkości, bardzo istotny parametr TBN, temperatura płynięcia, HTHS, klasa jakości ACEA itp. itd. Jesli interesuje Cie tak dlaczego tak drogo płacisz to popatrz w internecie jaka parmetry ma olej taki a jakie inny. Bedziesz wiedzial czy jest slusznie drozszy czy nie.

Na wstepie popatrz tu. W internecie jest sporo artykulow ktory parametr jest istotny a ktory mniej.

Powiem tak klasa lepkosci jest bardzo podstawowym parametrem i nie za wiele mowi o oleju!!!

http://www.leszekknorps.republika.pl/oleje.html

Ostatnio edytowano Cz 04 mar, 2010 09:06 przez jano_3, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 10:30 

Model:: SĹ‚uĹĽbowy: Skoda Fabia 1.4 TDI kombi
A ja nieśmiało przypominam, że Suzuki zaleca oleje Shella. ;)

Sam się teraz zastanawiam co wlać, bo niedługo stuknie 10 tys. km od czasu wymiany na Castrola. Myślałem właśnie o Shellu...

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 11:01 

Model:: Citroen C5 :P
jano_3 napisał(a):
To porownaj piwo tesco i heinekena to piwo i to piwo.

oba mają takie samo działanie :D

a na powaznie co do schella, to ja go nigdy juz nie wleje. Wyczytałem gdzieś tutaj na forum, że zostało sprawdzone iż zmiana oleju z innego na schella powoduje uszkodzenie uszczelniaczy wału i wałka rozrządu. Głupio brzmi, wiem, ale u mnie potwierdziło się dwukrotnie w ciągu roku :( nawet jeśli to nie ta przyczyna to nie będę ryzykował.
Teraz leje Castrola.

Nieznajomy nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Pod płaszczem nosił wytarty skórzany kubrak, sznurowany pod szyją i na ramionach. Kiedy ściągnął swój płaszcz, wszyscy zauważyli, że na pasie za plecami miał miecz.

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 11:12 

Model:: brak
Niestety rynek olejowy w Polsce podlega strasznej zasadzie: duży może wiecej.
Przy porównywalnej jakości poszczególnych produktów (dotyczy to wszelkich klasyfikacji), duże firmy olejowe takie jak Mobil,Castrol, Shell itp. wykorzystują swój potencjał ekonomiczny i porzez różne formy nacisku i bonusów narzucają ceny sugerowane dystrybutorom.Oczywiscie płacimy za takie zabiegi wszyscy np:syntetyk 5W40 u producenta kosztuje 15 zł litr a u ostatniego dystrybutora w detalu 35-45 zł litr.
W normalnej eksploatacji samochodów sprawdzony olej niekoniecznie znanego producenta, spełniający wszystkie normy wymagane (przez producenta samochodu) w zupełności wystarcza. Osobiscie zostałem wyleczony przez warsztat obsługujacy moje firmowe samochody ze znanych marek olejowych. Różnica między ceną proponowanego mi oleju Castrol w warsztacie 10W40 - 26 zł litr a moimi możliwościami zakupu ( tego samego oleju) 16 zł za litr to przepaść.
W Jamnikach mojej żony stosujemy olej K2 syntetyk 5W40, który mogę nabyć do swojej firmy w cenie 14,50 za litr.Oczywiście przed zalaniem sprawdziłem zródło pochodzenia i klasyfikacje
http://www.k2.com.pl/index.php?option=c ... 41&filter=
Wnioski były jednoznaczne po jakiego diabła mamy przepłacać. Niestety, czasy w których żyjemy zostały opanowane przez marketing. Umiejętność sprzedania produktu, wypracowanie sposobu dystrybucji i wyprzedzenie konkurencji o krok kosztuje, a co za tym idzie, przekłada się to na cenę. Wszyscy płacimy z tego tytułu wyższe ceny i niekoniecznie jest to zwiazane z lepszą jakością produktu.

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 13:23 

Harun renault zaleca Elfa a opel Castrola itp. itd. Kto z kim trzyma tego poleca a za tym ida pieniazki.

Mam nadzieje ze z tym schelem to nie prawda. Bo ja z fabrycznie zalanego chyba schela przeszedlem na castrol edge sport. Pozdrawiam!

Call by so many different names, but your glory still remains the same. Never will i change, the way that i feel about jah love.

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 14:11 

jano_3 napisał(a):
Harun renault zaleca Elfa a opel Castrola itp. itd. Kto z kim trzyma tego poleca a za tym ida pieniazki.

Ależ oczywiście, zdaję sobie z tego sprawę.

Cytuj:
Mam nadzieje ze z tym schelem to nie prawda. Bo ja z fabrycznie zalanego chyba schela przeszedlem na castrol edge sport. Pozdrawiam!

Nie znam nikogo kto leje Shella, ale popytam.

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 14:57 

W sumie jakby sie cos mialo dziac to juz dawno by sie dzialo.

Call by so many different names, but your glory still remains the same. Never will i change, the way that i feel about jah love.

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 15:28 
Współzałożyciel Stowarzyszenia

Model:: Ignis Sport
Cytuj:

no teraz tak ale kiedyś był to np Mobil :)

Baleno GS > Ignis Sport

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 17:45 

Model:: samuraj 1.9 D 2003
Myślę,że przy obecnym poziomie technologicznym oleje polskie nie odbiegają jakością od olei zagranicznych firm.Często nasz krajowy olej jest eksportowany na zachód i tam z inną naklejką sprzedawany za inne pieniądze.Niewielki wpływ na cenę mają dodatki uszlechetniające dodawane do olei.Skład bazowy oleju w zasadzie się nie różni.

Ostatnio edytowano Cz 04 mar, 2010 17:46 przez matador, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 18:08 

Model:: Baleno 3D GS
matador napisał(a):
Skład bazowy oleju w zasadzie się nie różni.

Bo przecież większość olejów zachodnich marek i tak jest rozlewane w polskich rafineriach. Ta sama sytuacja co z paliwami. Tylko inne uszlachetniacze dochodzą, które jednak w klasie cenowej <140PLN nie dają jakiejś różnicy. Porównywałem w tabeli podanej wyżej Lotosa Semisyntetic 10W40 z Mobilem Super S i wyszły porównywalnie, z temperaturą płynności na korzyść Lotosa (-30 do -39 na korzyść polskiej marki). A cena? Cena to wynik marketingu i reklam. Tak jak portki LEVIS'a - niech i one kosztują 100PLN za parę producenta, ale cena w sklepie 400 to już się płaci za markę a nie samą jakość. A oleju nie noszę na d... więc nie muszę szpanować marką. Dlatego leję Lotos i każdemu go polecam.

Miami Vice FAN

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 19:43 
Skarbnik Stowarzyszenia

Harun napisał(a):
A ja nieśmiało przypominam, że Suzuki zaleca oleje Shella.

to czemu większość nowych samochodów z salonu Suzuki wyjeżdża zalanych Castrol'em? :zdziw:

pozdrawiam
Konrad vel. Siemion

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 21:47 

Model:: Swift 5D 1.3 GS '05
Siemion napisał(a):
to czemu większość nowych samochodów z salonu Suzuki wyjeżdża zalanych Castrol'em? :zdziw:

od kiedy? :galy: mój był zalany Shell'em :P

Pozdrawiam

wiem, że nic nie wiem :)

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 22:13 

Model:: inny
WES82 napisał(a):
...zostało sprawdzone iż zmiana oleju z innego na schella powoduje uszkodzenie uszczelniaczy wału i wałka rozrządu...

Pierwsze słyszę. :zdziw: Zostało sprawdzone, tzn. kto sprawdził i w jaki sposób ?
Rok temu u żony w samochodzie zmieniłem Mobil na Shella (ASO się przestawiło na inną markę, a ja też nie miałem nic przeciwko tej zmianie ;) ) i nie ma żadnych problemów.

Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem...

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 23:49 

Model:: SS/SSS/E46 Cd
Harun napisał(a):

kiedyś był Mobil ... a w DE Castrol ...

Co to znaczy zero kompromisów ? - tzn. zero pieniędzy od 1 danego miesiąca do 1 przyszłego :D
Były moderator forum - podziękowałem wraz z 17.03.2011

PostNapisane: Cz 04 mar, 2010 23:57 

malins napisał(a):
Bo przecież większość olejów zachodnich marek i tak jest rozlewane w polskich rafineriach
tego sie troche boje ale w druga strone - chce zmienic lotosa 15w40 na motula 10w40, ale czlowiek nigdy nie wiec, co kupi...

Myslisz malins, ze 10w40 lotosa bedzie dla mnie rowniez ok? Porownywalny z motulem 10w40 synergie+ 6100?

Ostatnio edytowano Cz 04 mar, 2010 23:57 przez hoodzix, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pt 05 mar, 2010 00:00 

hoodzix napisał(a):
tego sie troche boje ale w druga strone - chce zmienic lotosa 15w40 na motula 10w40, ale czlowiek nigdy nie wiec, co kupi...

butelki też rozlewane w PL ?
chyba nie wszystkie ...

Kup sobie Valvoline, albo takie cuś :

http://allegro.pl/item942661883_olej_si ... ml#gallery

bardzo dobra oliwa, mam nawet niezależny test, gdzie takowy olej wygrał, w razie czego służę nim :)

Co to znaczy zero kompromisów ? - tzn. zero pieniędzy od 1 danego miesiąca do 1 przyszłego :D

PostNapisane: Pt 05 mar, 2010 09:31 

Model:: Swift '08 1.3 JBEdition
Hellsin napisał(a):
Kup sobie Valvoline

Też polecam:-)

Z moich doświadczeń (rozmowy z serwisantami róznych marek) wynika że przy olejach nie chodzi raczej o parametry w nowym oleju ale o to jak długo olej jest wstanie to utrzymać ( co jest również zależne od stylu jazdy). Stąd jak jeszcze miałem Alfe romeo 146 gdzie przy 100km/h miałem 3k/min na silniku (inne samochody typu honda civic brata 2,5k/min)i często rozkręcałem do 5,5k/min jeździłem na valvoline 10W60. Wynik był taki że spuszczony olej po 1 roku wyglądał jak nowy (opinia serwisanta cokolwiek znaczyła). Dodam ,że gdzieś czytałem (może nawet i tutaj na forum), że lotos trzyma parametry na 8-9tys km.

Dużo tutaj niewiadomych w moim poście ale niestety człowiek coraz starszy się robi i zapomina różne rzeczy. :-)

Chciałbym również przypomnieć też link do artykułu o olejach z innego postu nie pamiętam przez kogo umieszczony (ale dziękuje tej osobie).

http://www.p12.neostrada.pl/oleje.pdf

PostNapisane: Pt 05 mar, 2010 09:47 

Hellsin napisał(a):
kiedyś był Mobil ... a w DE Castrol ...

Wiadomo jak to jest, pewnie regulują to umowy z producentami olejów. Myślę jednak, że gdyby Shell miał zaszkodzić silnikom, to producent by go nie polecał, a wręcz przeciwnie. Np. Fiat i Alfa polecają Sellenię i wiedzą co robią, bo te ich "luźne silniki" wymagają ponoć porządnego oleju o wyższej lepkości i gęstości.

PostNapisane: Pt 05 mar, 2010 10:04 

Mekintosh napisał(a):
WES82 napisał(a):
...zostało sprawdzone iż zmiana oleju z innego na schella powoduje uszkodzenie uszczelniaczy wału i wałka rozrządu...

Pierwsze słyszę. :zdziw: Zostało sprawdzone, tzn. kto sprawdził i w jaki sposób ?

Mek. ja to wyczytałem w tym temacie:
viewtopic.php?t=1693&postdays=0&postorder=asc&start=30

luck48 napisał(a):
Ja u siebie w Baleno mam wlany olej Elf 5W/40 tak lali w serwisie Suzuki w niemczech nie wiem natomiast teraz czy nie zmienić Elfa na Mobila.. Bo elf francuski blleee. Ktoś ma jakieś wiadomości dotyczące przejścia z elfa na mobila? gdyż wiem że np. z Castrola nie wolno przechodzić na Shela!!! i to jest udokumentowane przez mechaników, wszystkie gumowe części uszczelki zaczynają twardnieć i pojawiają się wycieki oleju. Może ktoś wie czy jak zmienie elfa na mobila to nie będę miał takich niespodzianek???

i u mnie się potwierdziło. Wymieniłem uszczelniacz wału 2 razy. pomiedzy wymianami zrobiłem 20kkm... Nawet jeśli przyczyna była inna to nie będę ryzykował.
Już nie zaleje schela..

Ostatnio edytowano Pt 05 mar, 2010 10:05 przez WES82, łącznie edytowano 3 razy

PostNapisane: Pt 05 mar, 2010 14:00 

WES82, czytalem temat i nic nie znalazlem! Mozesz podac dokladny link w ktorym znajduja sie wyzej wymienione wypowiedzi!?

PostNapisane: Pt 05 mar, 2010 14:57 

Model:: GV 2,0 benz 2008r
Harun napisał(a):
........bo te ich "luźne silniki" wymagają ponoć porządnego oleju o wyższej lepkości i gęstości.

Niezgodze się, we wszystkich Fiatach lałem Mobila1 syntetyk i niebyło żadnego problemu, nawet niektóre serwisy go leją.

WES82 napisał(a):
.. u mnie się potwierdziło. Wymieniłem uszczelniacz wału 2 razy

mógł to być czysty przypadek, w samochodzie którym jeździłem poprzednio był również wymieniany dwa razy przy podobnym przebiegu, a nie było przejścia na inny olej.
Problemy mogą się pojawić gdy z oleju o gorszych parametrach przejdziesz na lepszy a silnik już swoje przejechał, ponieważ ten lepszy olej Ci ładnie wypłuka wszystkie osady z silnika.

Jest GV 2,0benz z 2008r, a były:P3008, SUZUKI SX4 GS 4x4 w kolorku ZEE i JIMNY 1,3
Forum Klub Suzuki

PostNapisane: Pt 05 mar, 2010 15:35 

jano_3 napisał(a):
WES82, czytalem temat i nic nie znalazlem! Mozesz podac dokladny link w ktorym znajduja sie wyzej wymienione wypowiedzi!?

pod linkiem który podałem znajduje się post który zacytowałem (w całości).
Przeczytaj cały temat. Był tam i jest w tej chwili także :)

PostNapisane: Pt 05 mar, 2010 16:59 

Model:: inny
jano_3 napisał(a):

viewtopic.php?p=61083#61083

Jest tu wypowiedź o tym, że nie wolno przechodzić konkretnie z Castrola na Shella, a nie WES jak pisałeś "z innego" na Shella. Tak czy inaczej, nie bardzo w to wierzę.

Ostatnio edytowano Pt 05 mar, 2010 17:06 przez Mekintosh, łącznie edytowano 1 raz

Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem...

PostNapisane: Pt 05 mar, 2010 18:33 

oj tam, oj tam - czepiasz się :D
Akurat miałem Castrola wczesniej ;)

Nieznajomy nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Pod płaszczem nosił wytarty skórzany kubrak, sznurowany pod szyją i na ramionach. Kiedy ściągnął swój płaszcz, wszyscy zauważyli, że na pasie za plecami miał miecz.

PostNapisane: Pt 05 mar, 2010 19:45 

Hell - moze i dobry ten olej Royal - ale troszke drogo to wyjdzie ;)

Valvoline tez zagoscil wlasnie na mojej liscie do wyboru, jakby co :) Thx :)

PostNapisane: Pt 05 mar, 2010 22:02 

hoodzix napisał(a):
Hell - moze i dobry ten olej Royal - ale troszke drogo to wyjdzie ;)

ja kiedyś go zaleję, albo Motula ( tego w srebrnym kanistrze :D ) lub coś innego bdb jakości, ale to wszystko z czasem :D

Cytuj:
Valvoline tez zagoscil wlasnie na mojej liscie do wyboru, jakby co :) Thx :)

dobra oliwa za rozsądne pieniądze :)

Strefa czasowa: UTC + 1